Niemiecki poseł: Przyszłość Europy rozstrzyga się na Ukrainie

Niemiecki poseł: Przyszłość Europy rozstrzyga się na Ukrainie
Próby Rosji destabilizowania Ukrainy niosą zagrożenie nie tylko tego kraju, ale i całej Europie.

 

Napisał o tym autorskim artykule w wydaniu Frankfurter Allgemeine Zeitung zastępca przewodniczącego partii CDU/CSU w Bundestagu Johann David Wadephul.

„Przyszłość Unii Europejskiej rozstrzyga się także na Ukrainie: gdyby Rosji udało się z pomocą coraz bardziej aktywnych działań wobec Ukrainy destabilizować ten kraj lub przywrócić go pod swoją władzę, miałoby to smutne konsekwencje dla bezpieczeństwa Europy i jej modeli zachodnich wartości oraz skuteczności Unii Europejskiej jako siły tworzącej” — czytamy w artykule.

Dlatego, zdaniem autora, Ukraina nie jest po prostu jakimś sąsiadem UE, a Umowa o stowarzyszeniu nie jest tylko jakimś dokumentem. Za sprawą tej umowy, przypomniał poseł, UE wzięła na siebie odpowiedzialność poprzez wszystkie będące w jej dyspozycji środki — polityczne, ekonomiczne — chronić Ukrainę i jej wybór, osiągnąć „sukces historii”: przekształcić kraj w demokratycznego, stabilnego ekonomicznie partnera, w którym panuje praworządność.

Jednocześnie, zauważa polityk, Zachód znajduje się w geostrategicznej walce o Ukrainę z Rosją. Cel polityczny i działania Moskwy, która nie chce przyznać, że UE nie ma wrogich zamiarów w stosunku do Rosji i boi się tego, że „moskiewski system” może być zakwestionowany, skierowane są na zapobieganie euroatlantyckiej integracji Ukrainy, stwierdza niemiecki deputowany. Przy tym Wadephul przypomniał o działaniach Moskwy od aneksji Krymu do prowokacji na Morzu Azowskim, które są szkodliwe dla ładu europejskiego bezpieczeństwa.

„To, co Rosja robi z Ukrainą i na Ukrainie, jest również atakiem na Unię Europejską” — poinformował poseł. Jego zdaniem, jeśli UE chce chronić siebie i swój liberalny model, powinna aktywnie uczestniczyć w reformowaniu Ukrainy.
Jednocześnie przedstawiciel partii rządzącej uważa, że osiągnięte przez Ukrainę w ciągu 5 lat sukcesy na razie są niewystarczające do tego, aby proces modernizacji i przygotowania do członkostwa w UE był nieodwracalny. „Dlatego czas do zakończenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie nie może być stracony dla przeprowadzenia niezbędnych reform” — apeluje poseł. Jest on przekonany, że kraje UE, które są szczególnie zainteresowane Ukrainą, takie jak Niemcy, powinny zintensyfikować swoje wysiłki. Odnosi się to do starań na rzecz zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy, dodał niemiecki poseł.

Artykuły powiązane