Niemcy rozważają przyjmowanie na służbę w armii obywateli innych krajów UE

Niemcy rozważają przyjmowanie na służbę w armii obywateli innych krajów UE
Siły zbrojne Niemiec biorą pod uwagę możliwość w przyszłości pozyskiwać do służby w armii obywateli innych krajów Unii Europejskiej.

 

Powiedział o tym w wywiadzie dla koncernu medialnego Funke Mediengruppe główny inspektor Bundeswehry Eberhard Zorn, informuje Die Zeit.

Według jego słów chodzi o pozyskiwanie fachowców poszczególnych branż, w szczególności lekarzy i specjalistów IT. W czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników Bundeswehra musi „patrzeć we wszystkich kierunkach”, powiedział Zorn.

Według Funke Mediengruppe, rząd Niemiec już przeprowadził konsultacje w tej sprawie z partnerami w UE. Większość państw, w szczególności z Europy Wschodniej, zareagowało na inicjatywę z ostrożnością.

Zdaniem pełnomocnika Bundestagu do spraw wojskowych Hansa-Petera Bartelsa, zaangażowanie obywateli krajów UE w armii nie będzie czymś wyjątkowym, ponieważ nawet dziś w niemieckiej armii służy wielu żołnierzy o korzeniach migracyjnych i podwójnym obywatelstwem.

Niemcy planują do 2025 roku zwiększyć liczebność armii do 203 tys. osób. Dziś liczba żołnierzy Bundeswehry wynosi 182 tysiące.

Artykuły powiązane