W Rosji oskarżono korespondenta Ukrinformu o szpiegostwo

W Rosji oskarżono korespondenta Ukrinformu o szpiegostwo
FSB FR twierdzi, że ukraiński dziennikarz Roman Suszczenko jest współpracownikiem Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy.

"Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w Moskwie po przeprowadzeniu akcji szpiegowskiej zatrzymała współpracownika Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, pułkownika Romana Wołodymyrowicza Suszczenkę" — można przeczytać w komunikacie FSB Rosji, przekazuje RIA Novosti.

Według danych resortu, obywatel Ukrainy "zbierał informacje na temat działalności Sił Zbrojnych i wojsk Gwardii Narodowej Rosji, stanowiące tajemnicę państwową, których wyciek za granicę może wyrządzić szkodę obronności państwa".

W sprawie szpiegostwa wszczęto postępowanie karne.

Suszczenko to paryski korespondent wydania Ukrinformu, który przybył do Rosji w prywatnych sprawach.

Informacje o zatrzymaniu Suszczenki zostały podane do wiadomości dzięki rosyjskim obrońcom praw człowieka, którzy przypadkiem dowiedzieli się o tym, że ukraiński dziennikarz znajduje się w rosyjskim więzieniu.

W Ukrinformie oświadczono, że wszystkie oskarżania o szpiegostwo pod adresem Suszczenki, dziennikarza o wieloletniej, niesplamionej reputacji zawodowej, korespondenta akredytowanego w jednym z najbardziej wpływowych państw UE, który jest członkiem formatu normandzkiego można oceniać jedynie jako kolejny zuchwały i nielegalny akt dokonany przez Federację Rosyjską wobec ukraińskich obywateli.

Artykuły powiązane