sobota, 07 styczeń 2017 18:15

Do Niemiec przybyło uzbrojenie z USA gotowe do rozmieszczenia w Europie Wschodniej

Do Niemiec przybyła pierwsza partia broni z USA, która zostanie rozlokowana w krajach Europy Wschodniej zgodnie z planem NATO, mającym na celu wzmocnienie obecności wojskowej w regionie spowodowanej agresją Rosji.

Jak poinformowało „Radio Wolna Europa”, setki czołgów, dział samobieżnych i innego rodzaju uzbrojenia wojskowego, które już dostarczono na miejsce i które jeszcze przybędą statkami do portu w Bremerhaven, zostaną dostarczone za pomocą kolei i siłami własnymi do baz dystrybucji w Polsce tuż przed przyjazdem składu osobowego jednostek wojskowych USA.

Stamtąd wojska i uzbrojenie będą w przyszłym miesiącu przerzucane do miejsc stałego stacjonowania w Polsce, krajach bałtyckich, a także Rumunii i Bułgarii. Ponadto dodatkowe siły USA zostaną rozmieszczone również w Niemczech.

Te kroki mają na celu wsparcie wschodnioeuropejskich sojuszników USA w NATO, którzy obawiają się agresji Rosji po jej okupacji ukraińskiego Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy.

Jak powiedział podczas rozładunku uzbrojenia zastępca dowódcy wojsk USA w Europie, generał major Timothy Mcguire, „najlepszym sposobem, aby strzec pokoju, jest bycie gotowym”.

Przedstawiciele NATO twierdzą, że te czynności mają czysto obronny charakter.

Rosja uważa je jako „agresywne” i oskarża NATO o „destabilizację sytuacji i budowanie napięcia” przy rosyjskich granicach.

 

Praca w Polsce