Szef Pentagonu powiedział, że Rosja ma zerowy wkład w walkę z Państwem Islamskim

Szef Pentagonu powiedział, że Rosja ma zerowy wkład w walkę z Państwem Islamskim
„W rezultacie walczymy z Państwem Islamskim sami”.

Szef Pentagonu Ashton Carter oświadczył, że Rosja ma zerowy wkład w walkę z organizacją terrorystyczną „Państwa Islamskiego” w Syrii.

„Rosja nie zrobiła nic przeciwko Państwu Islamskiemu, praktycznie zero. Wmieszała się mówiąc, że będzie walczyć z Państwem Islamskim, mówiąc, że będzie pomagać w wojnie domowej w Syrii. Nie zrobiła nic z tego. W rezultacie oczywiści walczymy z Państwem Islamskim sami”, - powiedział Carter w trakcie wywiadu dla stacji NBC.

Dodał, że działania Rosji w Syrii skomplikowały zakończenie wojny domowej w Syrii.

„Rosjanie mówili, że przybędą – i mogli to zrobić – aby pomóc Baszszarowi al-Asadowi zręcznie odejść, wprowadzić do rządu umiarkowaną opozycję i położyć kres strasznej tragedii, która się tam rozgrywa. Oto co obiecali zrobić. Byłoby to dobre. Ale to nie jest to, co zrobili. Podwoili tylko stawkę w syryjskiej wojnie domowej”, - powiedział szef Pentagonu.

Rosja od jesieni 2015 roku walczy w Syrii po stronie rządu Baszszara al-Asada. Od początku operacji rosyjskie lotnictwo dokonało ponad 18,8 tysięcy wylotów, wykonując 71 tysięcy uderzeń na syryjskie miasta. W styczniu 2017 roku Ministerstwo Obrony FR przystąpiło do zmniejszenia obecności wojsk w Syrii po ogłoszeniu o zawieszeniu broni między armią Asada i grupami opozycyjnymi.

Artykuły powiązane