W Niemczech dopuszczono do rozpadu Unii Europejskiej

W Niemczech dopuszczono do rozpadu Unii Europejskiej
Próby Niemiec mające na celu ustabilizowanie strefy euro, a także polityka Francji i Włoch przynoszą UE ryzyko.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel poinformował o możliwości rozpadu Unii Europejskiej. Jak przekazała agencja Reuters, powiedział o tym w wywiadzie dla „Der Spiegel”.

Należy pamiętać, że Sigmar Gabriel jest możliwym rywalem Angeli Merkel w nadchodzących wyborach na stanowisko kanclerza Niemiec.

Gabriel oświadczył, że stanowisko Berlina w sprawie stabilizacji strefy euro „zostawiło go podzielonym bardziej niż kiedykolwiek” oraz, że obecnie perspektywa rozpadu UE już nie wygląda jak coś, czego nie można sobie wyobrazić.

„W tym przypadku nasze dzieci i wnuki nas przeklną, bo teraz Niemcy są głównym gospodarczym i politycznym beneficjentem UE”, - podkreślił polityk.

Minister nazwał próby Francji i Włoch utrzymania się w ramach wyznaczonego deficytu ryzykiem politycznym dla krajów europejskich.

Przypomnijmy, że o rozpadzie Unii Europejskiej zaczęto często mówić po Brexicie, czyli decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE. Amerykański finansista George Soros oświadczył w Parlamencie Europejskim, że decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE doprowadziła do kryzysu na rynkach finansowych, jak w latach 2007-2008.

Wcześniej francuski premier Manuel Valls oświadczył, że Unii Europejskiej grozi rozpad, jeśli Francja i Niemcy nie wzmocnią pracy w poszczególnych kierunkach.

Artykuły powiązane