Uzbekistan odłożył o cztery lata wprowadzenie trybu bezwizowego dla 27 krajów

Uzbekistan odłożył o cztery lata wprowadzenie trybu bezwizowego dla 27 krajów
W Uzbekistanie na oficjalnej stronie służącej do publikacji aktów prawnych umieszczono dekret prezydenta, na mocy którego ogłoszony wcześniej tryb bezwizowy dla obywateli 27 krajów zostaje odłożony o cztery lata.

„Jak napisano w dekrecie prezydenta Szawkata Mirzijojewa, podpisanym jeszcze 29 grudnia, obecnie tryb ten powinien zostać wprowadzony 1 stycznia 2021 roku. Poprzedni dekret w tej sprawie, wydany 6 grudnia, przewidywał taki ruch bezwizowy od 1 kwietnia 2017 roku”, – informuje „Radio Wolna Europa”.

Zgodnie z tym planem obywatele 15 państw mogą uzyskać prawo do odwiedzania Uzbekistanu bez wiz na okres do 30 dni. Taka możliwość będzie dotyczyć obywateli 12 państw, ale tylko w wieku powyżej 55 lat. Jednocześnie wszyscy będą musieli zapłacić 50 dolarów za prawo do bezwizowego wjazdu.

Na pierwszej liście znalazły się: Australia, Austria, Wielka Brytania, Dania, Hiszpania, Włochy, Kanada, Luksemburg, Holandia, Niemcy, Korea Południowa, Singapur, Finlandia, Szwajcaria i Japonia; na drugiej natomiast, dotyczącej tylko gości w wieku powyżej 55 lat – Belgia, Wietnam, Indonezja, Izrael, Chiny, Malezja, Polska, Portugalia, USA, Węgry, Francja i Czechy.

Na początku stycznia wprowadzenie ruchu bezwizowego przy wjeździe na okres do 30 dni dla obywateli wielu krajów ogłoszono w Kazachstanie. Jest to rozwiązanie, które obowiązuje już od 1 stycznia i dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a także Malezji, Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Singapuru.

Artykuły powiązane