Pieskow skomentował propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości FR dotyczącą konfiskaty jedynego mieszkania dłużnika

Pieskow skomentował propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości FR dotyczącą konfiskaty jedynego mieszkania dłużnika
Według rzecznika prezydenta Kreml na razie nie ustalił swojej pozycji w stosunku do pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kreml na razie nie ma określonej pozycji odnośnie wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie konfiskaty mieszkań dłużników.

"Jest to jedna z propozycji, która podlega bardzo szczegółowemu opracowaniu - i z prawnego punktu widzenia, i z punktu widzenia stosowania prawa. Na pewno trzeba jeszcze zebrać na ten temat opinie wielu resortów i stron. Więc na razie stwierdzenie, że Kreml zajmuje jakąś pozycję, jest przedwczesne", - powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, przekazuje Interfax.ru.

Niedawno okazało się, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która zakłada zezwolenie na konfiskatę jedynego mieszkania dłużnika w ramach postępowania egzekucyjnego tylko w przypadku nieruchomości, której powierzchnia nie przekracza dwukrotnego przepisowego metrażu na osobę. Według Kodeksu mieszkaniowego norma państwowa powierzchni lokalu mieszkalnego jest ustalana przez władze regionalne. W tej chwili w Moskwie norma ta jest równa 18 m kwadratowym na osobę.

Obecnie Kodeks cywilny przewiduje, że postępowanie egzekucyjne nie może obejmować jedynego mieszkania dłużnika i jego rodziny, z wyjątkiem nieruchomości, która jest przedmiotem hipoteki. Nowy projekt ustawy nie obejmuje również mieszkań i domów obciążonych hipoteką.

Artykuły powiązane