czwartek, 12 styczeń 2017 09:33

Norwegia wyłącza radia FM i przechodzi na nadawanie cyfrowe

Norwegia od wczoraj stała się pierwszym krajem na świecie, który rozpoczął zamykanie sieci radiowej FM na rzecz radia cyfrowego - informuje AFP.

Zwolennicy cyfrowego transmitowania (DAB) mówią, że oferuje ono lepszą jakość dźwięku i więcej kanałów, a kosztuje przy tym jedną ósmą tego, ile kosztowała stacja FM.

Władze Norwegii podkreślają również, że DAB oferuje większy zasięg, pozwala słuchaczom śledzić programy, które przegapili i ułatwia nadawanie komunikatów alarmowych w czasie kryzysu.

"To duża różnica, a główną przyczyną tego dużego technologicznego kroku naprzód, który chcemy zaproponować, jest lepsze radio dla całego społeczeństwa" - powiedział szef Digitalradio Norge, firmy, do której należy publiczny nadawca kanału telewizji NRK i komercyjne stacje radiowe P4.

Norwegia przygotowywała się do takiego przejścia przez wiele lat, a radia w formacie DAB i FM istniały równolegle od 1995 roku. Nadawanie cyfrowe jest tańsze w utrzymaniu i bardziej niezawodne, szczególnie w regionach fiordów, w których góry utrudniają przejścia sygnału radia FM.

Obecnie w Norwegii istnieją 22 krajowe cyfrowe stacje radiowe, a także około 20 małych. W spektrum FM jest miejsce dla maksymalnie pięciu krajowych stacji radiowych.

Radia FM będą odłączane stopniowo. Od 11 stycznia tradycyjny sygnał przestał być dostępny w mieście Bodo na północy Norwegii, a następnie w ciągu całego 2017 roku będą odłączane także inne regiony.

Do końca roku krajowe stacje radiowe FM całkowicie zakończą swoje działanie, a lokalne stacje radiowe będą mogły korzystać z analogowej transmisji jeszcze przez kilka lat.

Blisko dwie trzecie obywateli Norwegii, zgodnie z sondażami, jest niezadowolonych z odstąpienia od radia FM. Wielu obawia się, że zostaną pozbawieni dostępu do informacji o sytuacjach awaryjnych, które przekazują radia FM, inni skarżą się na konieczność zakupu drogich adapterów do odbioru cyfrowego radia w samochodzie, ponieważ tylko 20% pojazdów jest wyposażonych w odbiorniki z sygnałem DAB.

W Polsce możliwość odbioru w systemie DAB+ oferują wszystkie programy Polskiego Radia. Lista polskich stacji nadających w tym formacie znajduje się pod tym linkiem.

 

Praca w Polsce