Okręty NATO przybyły do Odessy, aby przeprowadzić wspólne ćwiczenia z ukraińskimi marynarzami

Okręty NATO przybyły do Odessy, aby przeprowadzić wspólne ćwiczenia z ukraińskimi marynarzami
Załogi czterech okrętów NATO, które przybyły w piątek 17 marca do Odessy, przeprowadzą wspólne ćwiczenia z ukraińskimi marynarzami.

Poinformowano o tym na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek na pokładzie okrętu dowodzenia ORP K. X. Czernicki (Kontradmirał Xawery Czernicki, Marynarka Wojenna RP). Dowódca ORP Kontradmirał Xawery Czernicki Aleksander Urbanowicz kieruje wyprawą grupy okrętów, w której skład wchodzą również trzy trałowce - ESPS Duero (Hiszpania), FGS Rottweil (Niemcy) i TCG Alanya (Turcja).

Jak zaznaczył Urbanowicz, ukraińscy marynarze wraz z zagranicznymi kolegami przeprowadzą wspólne ćwiczenia.

„Pokażemy, jak wykonujemy różne zadania w celu wymiany doświadczeń i doskonalenia przyszłych stosunków”, - powiedział dowódca statku. Żołnierze NATO zaprezentują między innymi umiejętności obsługi sprzętu do nurkowania i sprzętu przeciwminowego, odbędzie się wspólne wypracowanie metod walki o żywotność statku.

Dowódca PKW Czernicki i SNMCMG2 kmdr por. Aleksander Urbanowicz gościł na pokładzie polskiej jednostki Ambasadora RP na Ukrainie Jana Piekło, któremu towarzyszyli między innymi Konsul Generalny RP w Odessie Dariusz Szewczyk oraz attache obrony RP płk Tomasz Strycharz.


Podkreślono, że część ćwiczeń odbędzie się na lądzie. Według zastępcy szefa sztabu dowództwa Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy ds. integracji euroatlantyckiej, kapitana Andrija Ryżenko, dotyczy to ćwiczeń ze sprzętem indywidualnej ochrony układu oddechowego, sprzętem do ochrony przed promieniowaniem chemicznym i ochrony radiologicznej.

„Jest dla nas bardzo ważne, aby wykorzystać to doświadczenie”, - powiedział Ryżenko podkreślając znaczenie wizyty wyżej wymienionych statków dla dalszego rozwoju współpracy między ukraińską marynarką wojenną i NATO.

Zostaną również przeprowadzone manewry taktyczne na morzu: manewrowanie, łączność radiowa i inne.

„My takie kontakty maksymalnie wykorzystujemy na rzecz odrodzenia krajowych marynarek wojennych. Robimy maksymalnie wszystko dla naszego wkładu w zbiorowe bezpieczeństwo na Morzu Czarnym, a w perspektywie również na oceanach światowych, jak to było przed 2014 rokiem”, - powiedział Ryżenko.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej ambasador Republiki Litewskiej na Ukrainie Marius Janukonis, zawinięcie okrętów NATO do odeskiego portu jest dowodem praktycznej współpracy między Ukrainą i NATO.

„To jest bardzo ważny dzień, ważne wydarzenie dla Odessy, dla Ukrainy - cztery okręty NATO zawinęły z wizytą do odeskiego portu. Jest to dowód praktycznej współpracy między Ukrainą i NATO. To pokazuje również, że NATO jest przyjacielem i partnerem, z którym Ukraina z powodzeniem współpracuje w ramach wielu programów”, - podkreślił dyplomata.

Dodał, że wspólne działania są niezbędne, aby ukraińskie Siły Zbrojne osiągnęły standardy NATO do 2020 roku, „jak zapisano w oficjalnych dokumentach rządu Ukrainy”.

Jak sprecyzowało centrum prasowe dowództwa Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy, okręty NATO pozostaną w odeskim porcie do 20 marca.

17 marca do Odessy z oficjalną wizytą przybyły 4 okręty wojenne NATO. Statki Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG -2) - okręt dowodzenia ORP K. X. Czernicki (Marynarka Wojenna RP), a także trałowce ESPS Duero (Hiszpania), FGS Rottweil (Niemcy) i TCG Alanya (Turcja) zacumowały w pobliżu jednego z nabrzeży Odeskiego Portu Morskiego.

Artykuły powiązane