Ukraina: W magazynach pod Bałakliją płonie jedna trzecia arsenału: ewakuowano 20 tysięcy osób

Ukraina: W magazynach pod Bałakliją płonie jedna trzecia arsenału: ewakuowano 20 tysięcy osób
Ze strefy, gdzie trwają wybuchy w magazynach amunicji w pobliżu miasta Bałaklija obwodzie charkowskim, ewakuowano 20 tysięcy ludności cywilnej.

Poinformował o tym minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak na konferencji prasowej w czwartek.

Według niego, na dany moment ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej nie ma.

„W tym rejonie zamknięto przestrzeń powietrzną dla wszystkich statków powietrznych”, – powiedział Połtorak.

Minister zaznaczył, że obecnie pożar nie został ugaszony i płonie jedna trzecia całego arsenału, przekazuje Europejska Prawda.

Rozrzut pocisków wynosi od 1 do 2 kilometrów.

Szef ministerstwa obrony nie mógł powiedzieć, kiedy uda się ugasić ten pożar, ponieważ wpływ na to będzie miało wiele czynników.

Połtorak potwierdził, że według wstępnych wniosków przyczyną pożaru i eksplozji w magazynach broni była dywersja - wybuch, który przeprowadziła grupa dywersyjna około 3 nad ranem.

Równocześnie minister zapewnił, że wybuchy te nie wyrządziły znacznych szkód obronności kraju.

„Duża część amunicji z początku ATO została przerzucona po innych baz i magazynów, a także została przeniesiona do strefy przeprowadzenia operacji”, – powiedział Połtorak.

Minister zaznaczył również, że po dywersji w magazynie artylerii pod Bałakliją we wszystkich wojskowych magazynach Ukrainy została wzmocniona ochrona.
W tym samym czasie 23 marca na konferencji prasowej przedstawiciele Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych mówili o 19 tysiącach ewakuowanych według stanu na czwartek rano.

Artykuły powiązane