Eksperci forum w Davos ocenili atrakcyjność Ukrainy dla turystów

Eksperci forum w Davos ocenili atrakcyjność Ukrainy dla turystów
W rankingu The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017, opracowanym przez ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Ukraina zajęła 88. miejsce.

"Ukraina zajęła 88. miejsce pod względem atrakcyjności dla turystów w wersji ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Głównymi kryteriami przy sporządzaniu klasyfikacji stały się zasoby kulturowe, przystępna infrastruktura, ceny, opieka zdrowotna, poziom bezpieczeństwa i międzynarodowe otwarcie", - napisano w komunikacie.

Wśród krajów postradzieckich wyżej znajdują się Estonia (37. miejsce), Rosja (43. miejsce), Łotwa (54. miejsce), Litwa (56. miejsce), Gruzja (69. miejsce), Azerbejdżan (71. miejsce), Kazachstan (81. miejsce) i Armenia (84. miejsce).

W sferze bezpieczeństwa, zdaniem ekspertów WEF, nie poleca się jechać na Ukrainę na urlop, tak samo jak do Pakistanu, Nigerii, Wenezueli, Egiptu, Kenii i Hondurasu, które znalazły się w top 10 państw-outsiderów pod tym względem. Przy sporządzaniu rankingu brano pod uwagę takie czynniki, jak obecność konfliktów zbrojnych na terytorium państwa, przestępczość i zagrożenie terrorystyczne.

Z drugiej strony, eksperci podkreślili wysoki poziom ukraińskiej opieki zdrowotnej i norm sanitarnych, gdzie kraj znalazł się w dziesiątce liderów, wyprzedzając takie kraje z rozwiniętą gospodarką, jak Wielka Brytania (49. miejsce) i USA (56. miejsce).

W kwestii cen Ukraina również okazała się nie najdroższym krajem dla europejskiego turysty, zajmując 45. miejsce. Za "najbardziej przyjazne" pod tym względem zostały uznane Iran, Egipt i Malezja, a za najdroższe - Wielka Brytania i Szwajcaria.

Skrajnie niskie miejsce Ukraina zajęła w kwestii inwestycji w biznes turystyczny - 124. Bardzo niskie okazały się również dane dotyczące ekologii (98. miejsce), infrastruktury portowej i naziemnej (81. miejsce), infrastruktury lotniczej (79. miejsce), międzynarodowej otwartości (78. miejsce) i usług turystycznych (71. miejsce).

Pod względem zasobów kulturowych kraj zajął 51.miejsce.

Artykuły powiązane