piątek, 21 kwiecień 2017 15:27

Firma Google podarowała Ukraińcom możliwość wirtualnego zapoznania się z unikalnymi drewnianymi świątyniami Karpat

18 kwietnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Z tej okazji firma Google wspólnie z Ministerstwem Kultury Ukrainy uruchomiła specjalny zasób internetowy „Drewniane cerkwie regionu karpackiego”, dzięki któremu można nie tylko dowiedzieć się więcej o unikalnych zabytkach, znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale i odbyć wycieczkę 3D po świątyniach.

Należy zauważyć, że wycieczki 3D po wszystkich tych świątyniach są dostępne w trybie Street View na Mapach Google. Ponadto, można po prostu korzystać z witryny.

Od teraz, dzięki 360° panoramom można nie tylko obejrzeć budynki kościołów na zewnątrz, ale i odbyć wirtualny spacer po otaczającym terenem i wejść do środka, aby podziwiać wnętrza i stare ikony. Również dzięki audioprzewodnikowi można dowiedzieć się różnych interesujących ciekawostek.

Ogółem na listę drewnianych cerkwi regionu karpackiego UNESCO jest wpisanych 16 świątyń, 8 z nich mieści się na Ukrainie i 8 w Polsce.

Cerkwie można podzielić na 4 typy architektury: huculską (Ukraina), halicką (4 na Ukrainie i 2 na terenie Polski), bojkowską (2 na Ukrainie i 1 w Polsce), a także łemkowską (wszystkie 5 na terenie Polski).

Natomiast na stronie „Drewniane cerkwie regionu karpackiego” można odbyć wirtualną podróż po następujących autentycznych drewnianych świątyniach:

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego (Jasina, rejon rachowski, obwód zakarpacki);

Cerkiew Świętego Ducha (Potylicz, rejon żółkiewski, obwód lwowski);

Cerkiew Świętego Ducha (Rohatyn w obwodzie iwanofrankiwskim);

Cerkiew Świętej Trójcy (Żółkiew w obwodzie lwowskim);

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (Werbiąż Niżny, rejon kołomyjski, obwód iwanofrankowski);

Cerkiew św. Michała Archanioła (Użok, rejon wielkoberezieński, obwód zakarpacki);

Cerkiew św. Jerzego (Drohobycz w obwodzie lwowskim);

Cerkiew soborowa Najświętszej Bogurodzicy (znana także jako cerkiew soborowa św. Dymitra) (Matków, rejon turczański, obwód lwowski).

„»Autentyczna Ukraina« to projekt kulturalny Google, mający na celu przedstawienie unikalnego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, realizowany w partnerstwie z władzami i lokalnymi społecznościami. Digitalizacja drewnianych cerkwi regionu karpackiego, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, po raz pierwszy zapewniła dostęp online do tych niepowtarzalnych zabytków wszystkim użytkownikom Internetu na Ukrainie i na świecie”, – powiedział dyrektor ds. współpracy z organami władzy państwowej „Google Ukraina” Ołeh Jakymczuk.

 

Praca w Polsce