Przeprowadzono testowy przejazd pierwszego autobusu szynowego „Kowel – Chełm”

Przeprowadzono testowy przejazd pierwszego autobusu szynowego „Kowel – Chełm” foto: Facabook/Myrka Ivan
5 maja w piątek odbył się pierwszy przejazd testowy na trasie z Kowla do Chełma.

Plany zakładają, że szynobus będzie kursować codziennie. Z Kowla będzie wyruszał o 11:50, a do Chełma będzie przyjeżdżać 2 godziny później. Szynobus ma tylko 2 wagony, zdolne pomieścić 182 pasażerów. Cena biletu ma wynieść około 150 hrywien czyli ok. 22 zł.

Jak informuje rynek-kolejowy.pl powołując się na słowa zastępcy szefa Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhija Koszaruka, problematyczne są jeszcze kwestie formy i metody kontroli granicznej oraz celnej. Należy poprawić i przyspieszyć procesy zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Wydanie zaznacza, że prawdopodobnie już 1 lipca ruszy regularne połączenie Kowel – Jagodzin – Chełm, które będzie drugim przypadkiem po pociągu Przemyśl – Lwów – Kijów, kiedy ukraiński pociąg wjedzie na polskie tory. Przeszkodą w kursowaniu na innych relacjach jest oczywiście różny dla Polski i Ukrainy rozstaw torów, ale zarówno do Przemyśla, jak i do Chełma doprowadzono szerokie tory. 

Pod koniec ubiegłego roku „Ukrzaliznycia” uruchomiła pociąg „Intercity” z Kijowa do Przemyśla. Obecnie resort planuje uruchomienie połączeń kolejowych do Polski, Austrii i Bułgarii.Artykuły powiązane