Doba w ATO: Sytuacja skomplikowała się, czterech żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało rannych

Doba w ATO: Sytuacja skomplikowała się, czterech żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało rannych
Sytuacja w strefie ATO w ciągu doby skomplikowała się, a bojówkarze 61 razy otwierali ogień wobec pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy wzdłuż całej linii rozgraniczającej.

Zawiadamia o tym centrum prasowe sztabu ATO.

W wyniku ostrzału czterech ukraińskich żołnierzy zostało rannych.

W okolicy Prymorśka bojówkarze 33 razy otwierali ogień wobec ukraińskich pozycji.

"Punkty oporu sił ATO w rejonie Wodianego przeciwnik ostrzeliwał z moździerzy o kalibrze 120 mm i artylerii o kalibrze 122 mm. Na obrzeżach tej samej miejscowości, a także Szyrokynego, doszło do wrogiego ostrzału z broni wozów bojowych piechoty, moździerzy o kalibrze 82 mm i broni strzeleckiej. W pobliżu Hnutowego napastnicy strzelali z wyrzutni przeciwlotniczej", - poinformowano w sztabie.

Terroryści ostrzelali także ukraińskie pozycje w pobliżu Mykołajiwki, Pawłopila i Czermałyka z broni strzeleckiej, granatników, karabinów maszynowych dużego kalibru i moździerzy o kalibrze 82 mm. Z uzbrojenia wozów bojowych piechoty oraz moździerzy o kalibrze 120 i 82 mm ostrzeliwano siły ATO w Marjince.

W okolicy Ługańska separatyści ośmiokrotnie otwierali ogień.

Późnym wieczorem napastnicy atakowali ukraińskie pozycje w pobliżu Nowozwaniwki z artylerii lufowej o kalibrze 122 mm oraz moździerzy o kalibrze 82 m. Używając moździerzy o kalibrze 120 mm i 82 mm, a także uzbrojenia czołgu, terroryści ostrzeliwali ukraińskie punkty oporu w pobliżu Trojićkiego. W pobliżu Krymśkiego bandyci prowadzili również ogień z moździerzy o kalibrze 82 mm i uzbrojenia wozów bojowych piechoty.

W okolicy Doniecka bojówkarze najaktywniej ostrzeliwali pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Awdijiwki i łuku switłodarskiego. Odnotowano 20 takich ataków.

Ponadto bojówkarze metodycznie ostrzeliwali przedmieścia Awdijiwki z broni strzeleckiej, granatników oraz moździerzy o kalibrze 82 i 120 mm. Wskutek ostrzelania tej miejscowości z systemu artyleryjskiego o kalibrze 122 mm jeden pocisk trafił w dom cywilów, w wyniku czego cztery osoby zginęły na miejscu, a jeden mieszkaniec został ciężko ranny.

W okolicy Nowołuhanśkiego bojówkarze ostrzelali ukraińskie pozycje z broni strzeleckiej, granatników, moździerzy o kalibrze 120 mm, a także BM-21 "Grad". W tym samym rejonie pod ogień bojówkarzy trafiły pozycje oporu sił ATO w pobliżu miejscowości Pisky, Werchniotrojićke, Kamjanka, Zajcewe, Łuhanśke i Trojićke. Separatyści prowadzili ogień z broni strzeleckiej, granatników, moździerzy o kalibrze 82 i 120 mm oraz uzbrojenia wozów bojowych piechoty.

"Jednostki sił ATO dawały wrogowi godną odsiecz i zastrzegają sobie prawo do natychmiastowego otwarcia ognia w celu redukcji środków ogniowych przeciwnika oraz zachowania życia i zdrowia ukraińskich żołnierzy i mieszkańców", - podkreślono w sztabie.

Należy nadmienić, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwołał swój pobyt na finale konkursu "Eurowizji" w sobotę z powodu śmierci mieszkańców Awdijiwki. W wyniku ostrzału prywatnego sektora miasta w sobotę wieczorem zginęło czterech cywilów a jeden otrzymał ciężkie obrażenia. Dwoje dzieci zostało sierotami i cudem nie ucierpiały.

Artykuły powiązane