RNU zakazała wstęgi świętego Jerzego

RNU zakazała wstęgi świętego Jerzego
Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy o zakazie wykonywania i propagowania wstęgi świętego Jerzego na Ukrainie.

We wtorek 16 maja za odpowiednią decyzją głosowało 238 deputowanych.

Wcześniej marszałek Andrij Parubij oświadczył, że „obecnie trwa wojna i wstęga świętego Jerzego stała się symbolem wojny okupacyjnej Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”.

„Wstęgi te noszą dziś ci, którzy rozpętali wojnę przeciwko Ukrainie, którzy codziennie strzelają do naszych żołnierzy, którzy zabijają cywilów w Awdijiwce i innych miastach. Od Majdanu i do dziś ten symbol jest symbolem rosyjskiej agresji i elementem destabilizacji na Ukrainie”, - powiedział Parubij.

Inicjatorem projektu ustawy jest deputowany z „Frontu Ludowego” Anton Heraszczenko.

Dokument przewiduje karę za publiczne wykorzystanie, demonstrowanie lub noszenie wstęgi świętego Jerzego w postaci grzywny od 50 do 150 nieopodatkowanych minimów dochodów obywateli (850-2550 hrywien) lub aresztu na okres do 15 dni oraz konfiskatę wstęgi.

Za ponowną propagandę przewiduje się te same sankcje, jednak kara za to przestępstwo może wynosić do 300 nieopodatkowanych minimów dochodów obywateli.

Postanowień nowego artykułu Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się do przypadków zastosowania wstęgi świętego Jerzego na dokumentach organów państwowych, wydanych przed 1991 rokiem; w ekspozycjach muzeów na oryginalnych sztandarach bojowych; na nagrodach państwowych, którymi nagradzano do 1991 roku i od 1991 do 2015 roku w związku z rocznicą wydarzeń II wojny światowej; na budowlach cmentarnych.

Artykuły powiązane