MFW domaga się udzielenia pozwolenia na przeprowadzanie przesłuchań przez NBAU i likwidacji ustawy, dławiącej agencję

MFW domaga się udzielenia pozwolenia na przeprowadzanie przesłuchań przez NBAU i likwidacji ustawy, dławiącej agencję
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwrócił się do ukraińskiego rządu z listem-ostrzeżeniem, w którym przypomniał o zobowiązaniach w zakresie działalności Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy.

Serwis „Europejska Prawda” znajduje się w posiadaniu kopii pisma podpisanego przez Rona van Roodena, szefa misji MFW, które przyszło w poniedziałek 15 maja.

Większość listu została poświęcona ustawie nr 6220, której celem jest zmiana Kodeksu postępowania karnego w taki sposób, aby NBAU została pozbawiona możliwości prowadzenia dochodzeń w sprawach oskarżeń o korupcję wysokich rangą urzędników.

„Naszą uwagę zwrócił fakt przedyskutowania w RNU wniosków, które mogą pozwolić innym organom ścigania na badanie faktów korupcji na najwyższych szczeblach władzy (ustawa nr 6220)”, - można przeczytać w apelu, w którym wymienione są również inne postanowienia projektu.

MFW ostrzegł, że jej przyjęcie „byłoby sprzeczne ze zobowiązaniami kierownictwa (Ukrainy)”, „może poważnie osłabić skuteczność systemu walki z korupcją” i „nie będzie pasować do programu MFW”.

W związku z tym misja MFW prosi premiera Ukrainy „o pomoc w utrzymaniu systemu prawnego zgodnie z polityką, przewidzianą w memorandum (MFW)”.

Ponadto, misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego przypomniała, że aby kontynuować wykonywanie programu Kijów powinien wypełnić swoje poprzednie zobowiązania i zapewnić NBAU prawo do samodzielnego inicjowania w sądzie przesłuchań podejrzanych. Obecnie w celu przeprowadzenia tajnego przesłuchania NBAU musi prosić SBU o zwrócenie się do sądu.

„Chcielibyśmy gorąco zachęcić do wprowadzenia w życie projektu ustawy, który pozwala NBAU na wykonywanie niezależnych przesłuchań, jak zostało to uzgodnione (z przedstawicielami ukraińskiej władzy), do końca maja”, - można przeczytać w liście podpisanym przez szefa misji.

Warto zauważyć, że ambasadorowie krajów członkowskich „siódemki” są zaniepokojeni projektem ustawy, który stanowi zagrożenie dla NBAU.

Artykuły powiązane