piątek, 19 maj 2017 12:28

Ludowy deputowany wyjaśnił, co oznacza zniesienie „ustawy Sawczenko”

Przyjęcie przez Radę Najwyższą w czwartek ustawy „O wniesieniu zmian do Kodeksu karnego Ukrainy (w sprawie zasady odbywania kar i wliczania do nich okresu wstępnego uwięzienia)” oznacza powrót do wcześniej istniejących norm.

Zastępca przewodniczącego Komitetu ds. Zapobiegania i Przeciwdziałania Korupcji Wiktor Czumak (niezrzeszony) powiedział o tym w komentarzu dla Ukrinformu.

„Przywrócono starą istniejącą redakcję Kodeksu karnego, gdy dzień pobytu w areszcie śledczym jest liczony jako jeden dzień wyroku”, – wyjaśnił.

Czumak nazwał uchwalone orzeczenie „ustawą Antysawczenko”.

Jak wiadomo, 26 stycznia 2015 roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O wniesieniu zmian do Kodeksu karnego Ukrainy w sprawie udoskonalenia porządku przeliczania przez sąd terminu wstępnego uwięzienia do czasu wyroku” (tzw. „ustawa Sawczenko”). Zgodnie z tą ustawą w przypadku skazania osoby na karę pozbawienia wolności sąd wlicza czas wstępnego uwięzienia do czasu wyroku, przeliczając jeden dzień wstępnego uwięzienia na dwa dni pozbawienia wolności”.

Ustawa ta została uchwalona w czasie, gdy Nadija Sawczenko przebywała w areszcie śledczym Federacji Rosyjskiej i trwały negocjacje w sprawie jej uwolnienia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku recydywista, który popełnił 20 przestępstw został uwolniony na podstawie tzw. ustawy Sawczenko.

 

Praca w Polsce