Tydzień z trybem bezwizowym: do UE bez wiz wjechało 18 tysięcy Ukraińców, nie wpuszczono 22

Tydzień z trybem bezwizowym: do UE bez wiz wjechało 18 tysięcy Ukraińców, nie wpuszczono 22
W ciągu pierwszego tygodnia działania ruchu bezwizowego między Ukrainą i UE skorzystało z niego 18 tysięcy Ukraińców.

Zawiadomiła o tym służba prasowa Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Od początku działania ruchu bezwizowego granicę z krajami UE przekroczyło 441 tysięcy obywateli Ukrainy, z czego 90 tysięcy na podstawie paszportów biometrycznych.

„18 tysięcy Ukraińców wykorzystało przywileje płynące z ruchu bezwizowego i przekraczali oni granicę, mając przy sobie jedynie paszport biometryczny”, – podkreśliła PSGU.

„Należy zauważyć, że jedynie w ciągu doby od godziny 6 rano 17 czerwca do godziny 6 rano 18 czerwca granicę z krajami UE w reżimie bezwizowym przekroczyło ponad 5000 naszych rodaków”, - można przeczytać w komunikacie służby.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że większość obywateli Ukrainy, która przekroczyła granicę w ramach ruchu bezwizowego z UE, podróżowała koleją lub przekraczała granicę przez drogowe przejścia graniczne na granicy, natomiast jedna trzecia z nich skorzystała z transportu lotniczego.

Od 11 czerwca 22 obywatelom Ukrainy odmówiono wjazdu do krajów UE. Większość odmów była związana z uprzednimi przypadkami naruszenia przepisów migracyjnych UE.

Jak wiadomo, w nocy z 10 na 11 czerwca kraje członkowskie Unii Europejskiej wprowadziły tryb bezwizowy dla obywateli Ukrainy.

Artykuły powiązane