Sondaż: większość Ukraińców opowiada się za jednym językiem państwowym

Sondaż: większość Ukraińców opowiada się za jednym językiem państwowym
Według sondażu, większość Ukraińców popiera status państwowego tylko dla języka ukraińskiego i porozumiewa się w domu w języku ukraińskim.

Większość Ukraińców nie chce, aby język rosyjski miał statusu języka państwowego. Tak wynika z danych badania centrów socjologicznych KMIS, Ranking, SOCIS i Centrum im. Razumkowa, przeprowadzonego w marcu 2017 roku z udziałem 14 tysięcy respondentów, które przytaczają w swoim artykule dla ZN.ua ludowy deputowany Ihor Hryniw i były poseł na Sejm RP Mirosław Czech.

Według sondażu, 66,2 % Ukraińców popiera status państwowego tylko dla języka ukraińskiego. Ponad 20% opowiada się za tym, aby taki status posiadał również język rosyjski. Dodatkowo 11% dopuszcza oficjalny status języka rosyjskiego w poszczególnych regionach i społecznościach. Jedynie w okupowanym Donbasie dominują zwolennicy nadania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego.

Ponadto badania wykazały, że większość Ukraińców posługuje się w domu językiem ukraińskim. Język rosyjski w komunikacji w domu nieznacznie przeważa na południu i wschodzie kraju, a w największym stopniu - na Donbasie.

Wcześniej badanie wykazało, że ponad 80% mieszkańców południowo-wschodnich regionów Ukrainy czuje się w pełni lub raczej komfortowo, gdy mówi (81%), słyszy (89%) lub czyta (85%) w języku ukraińskim.

Artykuły powiązane