Ukraina zaproponowała UE alternatywę dla "Nord Stream 2"

Ukraina zaproponowała UE alternatywę dla "Nord Stream 2"
Na bazie ukraińskiego systemu transportu gazu proponuje się stworzyć międzynarodowe konsorcjum.

Ukraina proponuje Unii Europejskiej stworzyć międzynarodowe konsorcjum na bazie ukraińskiego systemu transportu gazu jako alternatywę dla "Nord Stream 2".

Powiedział o tym zastępca szefa Administracji Prezydenta Kostiantyn Jelisiejew, przekazuje "5 Kanał".

"Jeśli chodzi o energetykę, jasno wyraziliśmy swoje stanowisko, mówiące o niedopuszczalności »Nord Stream 2«. Ze zrozumieniem odniesiono się do naszej argumentacji, a my będziemy kontynuować nasz dialog, ponieważ bez naszej zgody ten projekt nie powinien być realizowany. Ponadto, nie tylko krytykujemy i blokujemy ten politycznie umotywowany projekt, a przedstawiamy propozycje. Zaproponowaliśmy możliwość utworzenia międzynarodowego konsorcjum na podstawie naszego systemu transportu gazu", - powiedział Jelisiejew.

Zastępca przewodniczącego AP potwierdził, że strona europejska poparła inicjatywę prezydenta Petra Poroszenki o przeprowadzeniu na początku przyszłego roku dużej, międzynarodowej konferencji na temat perspektyw ukraińskiego systemu transportu gazu, co miałoby na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i Europy, w tym także Ukrainy.

"UE wysłucha naszych inicjatyw, a bardzo ważne jest to, że UE z zadowoleniem przyjęła nasze kroki w stronę bezpieczeństwa energetycznego i reform w sektorze energetyki. Będziemy dalej iść tą drogą", - podkreślił .

"Nord Stream 2" to projekt budowy gazociągu o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych gazu, który miałby trafiać z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zakłada się, że trasa będzie prowadziła przez dno morza, a punkt wejścia do niemieckiego systemu przesyłowego w Greifswaldzie będzie taki sam, jak w pierwszym Nord Stream, uruchomionym w 2011 roku.

Artykuły powiązane