sobota, 15 lipiec 2017 14:23

„Broń przyszłości”: widowiskowy etap manewrów Sea Breeze-2017

W obwodzie mikołajowskim rozpoczął się nowy etap międzynarodowych manewrów Sea Breeze.
Brało w nich udział kilkanaście statków, piechota i ponad dwadzieścia jednostek sprzętu lotniczego, poinformował o tym „5 Kanał”.

„Do Kosy Tendrowskiej zlatują się helikoptery. Od strony morza pod zasłoną dymną podpływają statki. Rozpoczyna się szturm. Zgodnie z planem manewrów, wielonarodowe jednostki przeprowadzają desant na wyspę celem oczyszczenia terenu. Działa lotnictwo, siły morskie i piechota”, - zawiadomiono w programie.

Żołnierze zajmują stanowiska bojowe, strzelając do potencjalnego przeciwnika, wyciągają moździerze i zabezpieczają przejazd techniki wojskowej.

„Po uderzeniu sił lotnictwa przeprowadzono atak na wroga z moździerzy, po czym desant taktyczny zniszczył przeciwnika i zebrał się w punkcie zbiórki. Dzięki wystarczającej ilości tłumaczy i komunikacji dowódców, interakcja odbyła się na dostatecznie dobrym poziomie”, - skomentował Wołodymyr Roman, pełniący obowiązki dowódcy wielonarodowego batalionu piechoty morskiej.

Tymczasem na poligonie samoloty szturmowe Su 25 symulują atak z powietrza. Po raz pierwszy w tym roku w trakcie manewrów wykorzystywane są najnowsze samoloty bezzałogowe V22 Osprey. W amerykańskiej Marynarce Wojennej są one wykorzystywane do transportu sił specjalnych, a przez społeczeństwo takie zmiennopłaty nazywane są „bronią przyszłości”.

„To nowe technologie. Wzięto z helikoptera i samolotu wszystko, co najlepsze, i połączono. Maszyna ta jest w stanie latać na duże odległości, przy tym startuje i ląduje jak helikopter, nie potrzebuje pasa startowego”, - wyjaśnia pilot Sił Powietrznych USA Mike Korwin.

Następnie ukraińscy i zagraniczni piloci przygotowują się do nowego zadania - będą szukać na Morzu Czarnym tureckiego statku podwodnego, który będzie pełnić rolę potencjalnego przeciwnika. Atak ma zostać przeprowadzony przy pomocy śmigłowca.

W tym tygodniu wspólne manewry międzynarodowych jednostek zakończą się, a już w następnym - uczestnicy będą trenować w tak zwanym formacie „wolnej gry”.

WzqVC3IGTpY

 

Praca w Polsce