poniedziałek, 17 lipiec 2017 07:23

Poroszenko: w trudnych warunkach wytrwale reformujemy wszystkie dziedziny życia kraju

6 lipca minęło 27 lat od dnia, kiedy Rada Najwyższa USRR uchwaliła Deklarację o suwerenności Ukrainy, czyniąc pierwszy krok prawny w celu wyjścia z radzieckiego imperium totalitarnego i zapoczątkowania nowego etapu budowy państwa ukraińskiego.

Zawiadomiła o tym służba prasowa Prezydenta Ukrainy.

„Dziś, jak i sto lat temu, nasi żołnierze z bronią w ręku bronią przed rosyjskim agresorem suwerenności państwowej Ukrainy”, - można przeczytać w odezwie Prezydenta Ukrainy do narodu ukraińskiego z okazji wczorajszej 27 rocznicy uchwalenia Deklaracji o suwerenności Ukrainy.

„Wolność ma wysoką cenę. W latach dwudziestych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku działał ruch wyzwoleńczy narodu ukraińskiego walczący o niepodległość Ukrainy. O swoje prawo do własnej przyszłości walczyliśmy podczas pomarańczowej rewolucji. O europejski wybór Ukrainy walczyły miliony obywateli podczas rewolucji godności. Za niego oddali swoje życie Bohaterowie Niebiańskiej Sotni”, - podkreślił Poroszenko.

Prezydent Ukrainy w swoim wystąpieniu zauważył również, że „ogłoszony Rok Ukraińskiej Rewolucji 1917 - 1921 zachęca do zwrócenia uwagi na podobieństwa w procesach upadania imperiów. Dokładnie 100 lat temu na gruzach dawnego Imperium Rosyjskiego szalały powstania narodowe zniewolonych narodów”.

„W trudnych warunkach wytrwale reformujemy praktycznie wszystkie dziedziny życia kraju. I już widać pozytywne zmiany. Po raz pierwszy od wielu lat poprawiły się wskaźniki atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy, co otwiera perspektywę dla pewnego wzrostu gospodarczego”, - można przeczytać w apelu prezydenta.

Zauważa on również, że „w warunkach hybrydowej konfrontacji z Federacją Rosyjską i utraty znacznej części potencjału gospodarczego kraju, udało nam się w tym roku przejść do podniesienia standardów socjalnych - wzrosła płaca minimalna i emerytury”.

Poroszenko podkreślił, że zakończono skomplikowany, ostatni etap wejścia w życie Umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, a „otwarte dzięki trybowi bezwizowemu drzwi do Unii Europejskiej są prawdziwym uznaniem dla naszych osiągnięć na drodze reform”.

 

Praca w Polsce