Na co zostaną przeznaczone 22 mld hrywien skonfiskowane byłym urzędnikom ukraińskiej skarbówki

Na co zostaną przeznaczone 22 mld hrywien skonfiskowane byłym urzędnikom ukraińskiej skarbówki
Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko powiedział, na co zostaną przeznaczone 22 mld hrywien ze środków skonfiskowanych byłym urzędnikom skarbowym ministra dochodów i opłat Ołeksandra Kłymenki z czasów prezydentury Wiktora Janukowycza.

„Prokuratura Generalna Ukrainy jest dumna z tego, że skonfiskowane przez nią środki zostały wzięte pod uwagę w trakcie głosowania dotyczącego budżetu państwa i 22 mld hrywien od teraz będą pracować dla obrony i rozwoju kraju”, — napisał Jurij Łucenko na swoim Facebooku.

Wśród głównych kierunków finansowania Łucenko wymienił między innymi:

Ministerstwo Obrony Ukrainy — 4,5 mld hrywien zostanie przeznaczonych na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego, na zakup i produkcję amunicji, na budowę mieszkań wojskowych, na opracowanie nowego uzbrojenia rakietowego, uzbrojenia BM „Opłot”.

Ministerstwo Finansów Ukrainy — 7,8 mld hrywien na zwiększenie obronności.

Gwardia Narodowa Ukrainy — 900 mln hrywien na zakup uzbrojenia i techniki wojskowej.

Narodowa Policja Ukraina — 980 mln hrywien na rozwój materialno-techniczny, zakup pojazdów, uzbrojenie sił specjalnych.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy — 700 mln hrywien na przedsięwzięcia dotyczące inżynieryjno-technicznego zagospodarowania granicy, zakup środków identyfikacji, zakup uzbrojenia i techniki.

Ministerstwo Finansów Ukrainy — 2,5 mld hrywien na programy rozwoju społeczno-gospodarczego obwodów Ukrainy.

„Ukrawtodor” — 1 mld hrywien na rozwój dróg.

Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy— 2,6 mld hrywien na wsparcie rolników.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Gospodarki Mieszkaniowo-Komunalnej Ukrainy — 4 mld hrywien na odbudowę systemu służby zdrowia na wsiach (przychodnie, pogotowie ratunkowe itp.).

„Wzrost płac prokuratorów o 600 mln hrywien wkrótce odrobimy następnymi konfiskatami aktywów mafijnych”, — dodał.

Przypomnijmy, że wcześniej w ramach śledztwa Prokuratura Generalna Ukrainy skonfiskowała majątek byłych urzędników skarbowych Ołeksandra Kłymenki na łączną kwotę 888 mln 452 tysięcy hrywien. Prokuratura Generalna wymieniła nawet z nazwiska liderów pod względem skonfiskowanego mienia.

Partnerzy byłego ministra dochodów i opłat Ołeksandra Kłymenki, między innymi firma „Unison Cinema”, poszli na współpracę ze śledczymi.

Artykuły powiązane