Ze strony RNU usunięto słowa Volkera o „odsunięciu uzurpacyjnych interesów na dalszy plan”

Ze strony RNU usunięto słowa Volkera o „odsunięciu uzurpacyjnych interesów na dalszy plan”
Specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurt Volker, który wrócił z wyjazdu do strefy konfliktu zbrojnego na Donbasie.
Na spotkaniu z ukraińskimi parlamentarzystami Volker powiedział, że w celu przywrócenia integralności terytorialnej kraju siły polityczne Ukrainy muszą „odrzucić uzurpatorskie interesy”. Jednak służba prasowa Rady Najwyższej Ukrainy usunęła te słowa z pierwotnej wiadomości o spotkaniu w parlamencie, zachowały się one jedynie w pamięci podręcznej Google, informuje InfoResist.org.

„Volker zwrócił uwagę uczestników spotkania, że w celu przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy bardzo ważne jest zachowanie jedności politycznej w kraju, dla której siły polityczne powinny działać jak jedna drużyna narodowa, odsuwając swoje uzurpatorskie interesy lub własne osobiste ambicje na dalszy plan”, — napisano w komunikacie.

Równocześnie wyjazd wywarł na Volkerze ogromne wrażenie. Według niego, to straszny konflikt w gorącej fazie — nie jest on zamrożony, tak jak jest to postrzegane na Zachodzie: infrastruktura regionu jest zniszczona, misja OBWE nie ma dostępu do niekontrolowanych przez Ukrainę terenów, reżym zawieszenia broni ciągle jest przerywany.

„Zawiadomił on również, że w wyniku tego wyjazdu zachodni partnerzy będą omawiać dalsze kroki w celu uregulowania sytuacji”, — można przeczytać w komunikacie.

Volker skupił uwagę na konieczności wspierania osób mieszkających na tymczasowo okupowanych terytoriach, aby wiedziały one, że są ważne dla Ukrainy.

W spotkaniu Volkera z zastępcą przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syrojid wzięli również udział przewodnicząca parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Hanna Hopko i członek Komisji ds. Kompleksu Paliwowo-Energetycznego, Polityki Nuklearnej i Bezpieczeństwa jądrowego Ołeksij Riabczyn.

Hopko podkreśliła potrzebę wzmocnienia sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej i zachowania jedności i skonsolidowanych pozycji USA i UE w tej kwestii. Według niej, ponieważ Rosja rozumie tylko siłę, Ukraina i jej zachodni sojusznicy muszą oprócz sankcji mieć w arsenale środków nacisku i inne skuteczne narzędzia oddziaływania.

Warto wspomnieć, że oficjalna delegacja Departamentu Stanu USA, na czele z ambasador USA na Ukrainie Marie Jovanovic i specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Kurtem Volkerem, przybyła na Donbas 23 lipca.

Artykuły powiązane