Stróże prawa z Drohobycza i Chmielnickiego otrzymali sprzęt za 2 mln hrywien w celu usprawnienia postępowań karnych

Stróże prawa z Drohobycza i Chmielnickiego otrzymali sprzęt za 2 mln hrywien w celu usprawnienia postępowań karnych
Misja doradcza Unii Europejskiej przekazała policjantom z Drohobycza i Chmielnickiego sprzęt o wartości 2 mln hrywien w celu skutecznego ujawniania i zapobiegania przestępczości poprzez wzmocnienie koordynacji systemu postępowań karnych.
Poinformowała o tym służba prasowa Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, przekazuje Interfax-Ukraina.

„Misja doradcza Unii Europejskiej (EUAM) przekazała sprzęt o wartości 2 mln hrywien policjantom z Drohobycza i Chmielnickiego w celu usprawnienia postępowań karnych i skuteczniejszego wykrywania przestępstw. Śledczy obu miast otrzymali nowoczesne sprzęty kryminalistyczne, kryminalistyczne cyfrowe aparaty fotograficzne, komputery, drukarki i monitory”, – poinformowano w komunikacie prasowym EUAM dotyczącym reformy sektora bezpieczeństwa cywilnego Ukrainy w środę 9 sierpnia.

Pomoc techniczna została udzielona w ramach wspólnego projektu EUAM i Narodowej Policji Ukrainy dotyczącego podporządkowania funkcji prokuratorów i śledczych jednemu organowi. Projekt pilotażowy zapoczątkowano w styczniu 2017 na bazie boryspolskiego oddziału policji. W tej chwili jest on wdrażany w ośmiu obwodach: kijowskim, zaporoskim, lwowskim, odeskim, połtawskim, sumskim, charkowskim i chmielnickim.

„Projekt pilotażowy ma na celu zmniejszenie biurokracji i zwiększenie efektywności postępowań karnych. Śledczy i detektywi nie będą podporządkowani różnym organom i będą działać jako zespół”, - powiedział główny doradca EUAM ds. postępowań karnych Zbynek Banyczek. „Taka praktyka udowodniła swoją skuteczność w krajach UE, które również wyszły z postradzieckiego systemu”, - dodał.

Banyczek przytoczył przykład sytuacji w Czechach, na Litwie, w Polsce i Rumunii, gdzie funkcje śledczego i prokuratorów połączono w jedno uniwersalne stanowisko. Celem takich zmian jest skuteczne ujawnianie i zapobieganie przestępczości poprzez wzmocnienie koordynacji systemu postępowań karnych.

Artykuły powiązane