piątek, 11 sierpień 2017 14:17

W Kijowie na basenie wykryto nielegalną fabrykę Bitcoinów

Ukraińska policja wykryła na terenie basenu zakładu leczniczego im. Patona 200 jednostek sprzętu komputerowego do generowania kryplowaluty Bitcoin.

Można się o tym dowiedzieć z postanowienia Swiatoszyńskiego Sądu Rejonowego Kijowa nr 759/11642/17 z 4 sierpnia, przekazuje Delo.ua.

Najprawdopodobniej chodzi o basen centrum leczniczego im. Patona", który znajduje się w Kijowie pod adresem ul. Rakietna, 24-a.

W wyroku sąd stwierdził, że w trakcie śledztwa ustalono, iż kilka osób po wcześniejszym uzgodnieniu w pogoni za osobistymi korzyściami, postanowiło przeprowadzić fałszowanie dokumentów bankowych.

Śledczy podkreślają, że produkcja i obrót surogatów pieniężnych kryptowaluty Bitcoin na terytorium Ukrainy jest zabroniona zgodnie z cz. 2 art. 32 Kodeksu Ukrainy "O Narodowym Banku Ukrainy".

W dokumencie zauważa się również, że procesy te naruszają prawodawstwo Ukrainy "O Narodowym Banku Ukrainy", "O bankach i działalności bankowej", "O systemach płatności i przelewach środków w Ukrainie", zgodnie z którym płatności organizacji płatniczych, uczestnicy systemów płatności i operatorzy usług infrastruktury płatności mogą prowadzić działalność na Ukrainie tylko po ich rejestracji w odpowiednim rejestrze.

Śledczy podkreślił, że dla realizacji przestępczego procederu w nieczynnym basenie zostało umieszczone 200 jednostek sprzętu komputerowego, tak zwanych, "kopaczy". Przy tym żadna umowa nie została zawarta, ponieważ do wspomnianej wyżej grupy osób należeli pracownicy centrum leczniczego.

"W przyszłości uzyskana kryptowaluta jest używana jako środek płatności w drodze realizacji operacji wymiany na pieniądze elektroniczne oficjalnych systemów płatniczych, poprzez podróbki elektronicznych zleceń płatniczych i innych dokumentów bankowych", — akcentowane w uchwale sądu.

Podkreśla się, że sąd zezwolił policji przeprowadzić kontrolę pod adresem, gdzie zlokalizowany jest basen w celu przeszukania i konfiskaty przedmiotów oraz dokumentów związanych z wytwarzaniem Bitcoinów.

Warto zaznaczyć, że kurs Bitcoina nadal bije rekordy, cena przekroczyła 3500 dolarów.

 

Praca w Polsce