By dwukrotnie zwiększyć PKB Ukrainy w ciągu 10 lat, musi on co roku rosnąć o 7-10% – badanie

By dwukrotnie zwiększyć PKB Ukrainy w ciągu 10 lat, musi on co roku rosnąć o 7-10% – badanie
By Ukraina szybko się rozwijała, należy przyciągać dodatkowo jeszcze 50 mld dolarów inwestycji kapitałowych rocznie.

Ukraińska gospodarka pilnie potrzebuje inwestycji kapitałowych.

Zgodnie z modelowymi szacunkami Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych, by PKB Ukrainy wzrósł dwukrotnie w ciągu 10 lat, musi on co roku rosnąć na poziomie 7-10%. Anatolij Maksiuta pisze o tym w swoim artykule dla DT.UA.

Autor wskazuje, że naukowcy doszli do wniosku, iż w celu zapewnienia takiego tempa wzrostu w ciągu dekady w gospodarkę trzeba zainwestować około 600 mld dolarów inwestycji kapitałowych (czyli około 60 mld euro rocznie).

Jak mówi ekspert, Instytut Badań Społeczno-Ekonomicznych dokonał obliczeń jeszcze pod koniec 2014 i na początku 2015 roku w ramach projektu „Polityka gospodarczego pragmatyzmu”. Niemniej jednak na wnioski z badań poważnie zwrócono uwagę dopiero teraz, między innymi dlatego, że przebieg reform w kraju nie przynosi pożądanych rezultatów.

„Przez te lata, nawet przy wsparciu MIF i darczyńców, PKB zaczął rosnąć tylko w ostatnim okresie na poziomie 1-2%”, – stwierdza specjalista.

Jak mówi, nawet w okresie kryzysu z lat 2015-2016 r ukraińska gospodarka generowała 11-12 mld dolarów inwestycji kapitałowych. Oznacza to, że, by Ukraina szybko się rozwijała, należy znaleźć kolejne 50 mld dolarów rocznie.

Artykuły powiązane