Na Kongres we Lwowie zjadą się Ukraińcy z 39 krajów. Największa delegacja przyjedzie z Rosji

Na Kongres we Lwowie zjadą się Ukraińcy z 39 krajów. Największa delegacja przyjedzie z Rosji
W dniach 27-29 sierpnia we Lwowie z okazji obchodów 50-lecia działalności Światowego Kongresu Ukraińców (ŚKU) odbędą się Dni Ukraińskiej Diaspory.
Udział w uroczystościach potwierdzili już przedstawiciele 39 krajów, przekazuje ZIK.

Światowy Kongres Ukraińców łączy organizacje społeczne z 53 krajów świata i reprezentuje 20-milionową ukraińską wspólnotę, która mieszka i pracuje za granicą.

Jak zaznaczyła dyrektor Międzynarodowego Instytutu Edukacji, Kultury i Kontaktów z Diaspory Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” Iryna Kliuczkowska, na sam udział w międzynarodowej konferencji „ŚKU w wieku 50 lat i później: kontekst europejski” zarejestrowało się 350 osób.

Jak mówi, po raz pierwszy na takie wydarzenie przyjadą Ukraińcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Afryki Południowej. Pojawią się również przedstawiciele diaspory z Argentyny, Australii, USA, Kanady, Polski i innych krajów. Największa będzie przy tym delegacja Ukraińców z Federacji Rosyjskiej.

„W Rosji nasza diaspora jest wielka – ponad 2,5 mln osób. Dostaliśmy wiele zgłoszeń ze wszystkich regionów Federacji Rosyjskiej”, – zaznaczyła Iryna Kliuczkowska.

Dodała również, że lwowskie obchody 50-lecia działalności Światowego Kongresu Ukraińców bez wątpienia staną się wydarzeniem historycznym. „To będzie swojego rodzaju podsumowanie. Trzeba będzie się zastanowić, czym dalej będzie zajmować się Kongres. Teraz, w warunkach wojny informacyjnej, przed Ukraińcami na świecie stoi jeszcze jedno ważne zadanie – to rozpowszechnianie prawdziwych informacji o naszym kraju”, – podkreśliła.

Program uroczystości we Lwowie z okazji 50-lecia ŚKU:

27 sierpnia
17.00 – Oficjalne otwarcie „Dni Ukraińskiej Diaspory we Lwowie” na placu św. Jura przy pomniku metropolity Andrzeja Szeptyckiego.
18.00 – Liturgia w soborze św. Jura.
20.00 – wieczorna gala w Uniwersytecie Narodowym „Politechnika Lwowska”. Otwarcie wystawy z okazji 50-lecia utworzenia ŚKU.

28 sierpnia
8.00 – Międzynarodowa konferencja „ŚKU w wieku 50 lat i później: kontekst europejski” w Uniwersytecie Narodowym „Politechnika Lwowska”.
17.10 – Prezentacja publikacji „Ukraińsko-polskie pojednanie w dokumentach hierarchii i duchowieństwa”.
19.00 – Powitanie zagranicznych delegacji w kawiarni „Italijśkyj dworyk”.

29 sierpnia
10.00 – Uroczysta akcja „Szacunek dla bohaterów” w Państwowym Muzeum i Rezerwacie Historyczno-Kulturowym „Cmentarz Łyczakowski”.
12.30 – Akcja „Ukraińcy razem – przyszłość za nami” w „Ogrodzie Światowej Ukraińskości” w Muzeum Architektury i Obyczajowości „Szewczenkowski Gaj” im. K. Szeptyckiego.
13.30 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tarasa Szewczenki.
16.30 – Otwarcie wystawy dzieł artystów diaspory w Muzeum Narodowym we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego.
18.00 – Uroczysta akademia „Reminiscencje UA” z udziałem zespołów z ukraińskiej diaspory i Ukrainy we Lwowskim Narodowym Teatrze Akademickim Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej.

Artykuły powiązane