czwartek, 31 sierpień 2017 10:31

Wystosowano podejrzenia o zorganizowanej grupie przestępczej odnośnie zniszczenia Zaporoskiego Zakładu Produkcji Aluminium w interesie Rosji

Jeden z oskarżonych w tej sprawie przebywa w areszcie, a były dyrektor zakładu został zobligowany do osobistego poręczenia.

Śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowali o podejrzeniu dziewięciu członków międzynarodowej grupy przestępczej, w tym trzech Rosjan, o zniszczenie całego kompleksu produkcyjnego Zaporoskiego Zakładu Produkcji Aluminium (ZZPA) w interesie konkurentów z Rosji.

Poinformowano o tym na stronie internetowej SBU.

„Jedyny na Ukrainie producent pierwotnego aluminium od 2006 roku był celowo niszczony w interesie rosyjskich producentów metalu. By realizować machinacje, w latach 2006-2008 klienci stworzyli zorganizowaną grupę, złożoną z przedstawicieli rosyjskiej firmy »RusAł«, byłego kierownictwa zakładu oraz ukraińskich przedsiębiorców i obywateli”, – napisano w komunikacie.

Według danych SBU najpierw związane z rosyjskimi biznesmenami struktury kupiły kontrolny pakiet akcji ZZPA, a następnie pod kierownictwem rosyjskich kuratorów zajmowały się niszczeniem jego głównych zakładów produkcyjnych. W 2009 roku zatrzymali oni piece termiczne służące do wytopu rud oraz podstawowe obszary produkcji z wykorzystaniem elektrolizy, co doprowadziło do uszkodzenia, a w konsekwencji całkowitego zniszczenia sprzętu.

Dwa lata później członkowie grupy zrealizowali transmisję spółki zależnej ZZPA – Głuchowskiego Kamieniołomu Kwarcytów – firmom związanym z „RusAłem”, a przed przekazaniem kombinatu państwu w 2015 r. zaktywizowali niszczenie przedsiębiorstwa w związku z poważnymi naruszeniami zobowiązań prywatyzacyjnych.

„Między innymi odwrócono proces konserwacji oraz zlikwidowano środki trwałe ZZPA, co doprowadziło do zrujnowania zakończonego cyklu końcowej produkcji przedsiębiorstwa. W celu ostatecznego zniszczenia strategicznego kombinatu sprawcy zdemontowali i wywieźli z terenu cenny sprzęt, a płynne wyposażenie hali produkcyjnej aluminiowej walcówki przekazali firmie kontrolowanej przez rosyjskie struktury biznesowe”, – podkreślono w komunikacie.

Jak wnioskują eksperci, w wyniku działań przestępczych państwo poniosło szkodę w wysokości ponad 39 mln dolarów i ponad 100 mln hrywien.

Jeden z oskarżonych w tej sprawie aresztu, były dyrektor zakładu, został zobligowany do osobistego poręczenia.

Warto nadmienić, że w 2001 r. Ukraiński Fundusz Mienia Państwowego sprzedał ZZPA firmie „AwtoWAZ-Invest”. Zgodnie z warunkami umowy inwestor musiał zapłacić za akcje 380 mln hrywien, a także spłacić długi zakładu wobec „Ukreximbanku” w wysokości 75 mln dolarów. Jednak „AwtoWAZ-Invest”, a także cypryjska spółka Velbay Holdings, na którą później zostały przepisane akcje, nie uporałaysię z zadłużeniem. Velbay Holdings Limited jest kontrolowana przez jednego z największych światowych producentów aluminium – rosyjską spółkę „RusAł” Olega Deripaski.

W związku z niewykonaniem zobowiązań inwestycyjnych Ukraina rozpoczęła proces nacjonalizacji ZZPA, który został zakończony po tym, jak w marcu Sąd Najwyższy potwierdził zasadność roszczeń dotyczących przekazania akcji spółki państwu.
h_usRTjuuR0

 

Praca w Polsce