Ukraina spodziewa się zachorowań na grypę „Hong Kong”, "Brisbane” i nową „Michigan”

Ukraina spodziewa się zachorowań na grypę „Hong Kong”, "Brisbane” i nową „Michigan”
Liczba zachorowań może wzrosnąć o 14%.

Według danych Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, w sezonie zachorowań na grypę i ostrych zakażeń układu oddechowego 2017/2018 Ukraina spodziewa się trzech odmian grypy: „Hong Kong”, „Brisbane” oraz nowego dla kraju szczepu „Michigan”.

Poinformowano o tym na stronie Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.

„W zeszłym roku odnotowano niski poziom zachorowalności na grypę typu A (H1N1), do której należy też szczep »Michigan«. Ale pomimo »nieagresywności« szczepu, lekarze uważają, że w tym roku epidemii grypy już nie da się uniknąć”, - powiedział zastępca szefa KMAP Mykoła Poworoznyk.

Według niego, wieloletnie obserwacje grypy, dane o odporności na choroby u osób zdrowych, a także niski procent objęcia szczepieniem ludności na tle pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej na Ukrainie dają wszelkie podstawy, by przewidywać wzrost liczby chorych do 14%.

„Ponieważ wirus »Michigan« jest podtypem świńskiej grypy, ma podobne objawy. Jego okres inkubacji wynosi 4-7 dni. Grypa »Michigan« różni się ciężkim przebiegiem choroby z dużym prawdopodobieństwem powikłań”, - powiedział Poworoznyk.

U pacjentów obserwuje się wzrost temperatury do 38,7-40 stopni, która pozostaje wysoka przez trzy lub więcej dni. U pacjentów mogą wystąpić również ból głowy, bóle mięśni lub bóle stawów, senność, osłabienie, słaby apetyt, kaszel suchy, nadmierne wydzielanie potu, suchość błon śluzowych jamy ustnej, nosa, jamy nosowo-gardłowej.

W trakcie rozwijania się grypy stan pacjenta może się pogarszać e ze względu na rozwój pneumonii (pierwotnej, wtórnej lub mieszanej), surowicze zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu.

Przy zakażeniu wirusem grypy „Michigan” powikłania rozwijają się dość szybko i przebiegają ciężko.

Artykuły powiązane