wtorek, 12 wrzesień 2017 12:20

Ukraińska Służba Graniczna podejrzewa 60 osób o przedarcie przez granicę razem z Saakaszwilim

Sześć osób wróciło na przejście graniczne i przeszło odprawę celną.

Około 60 osób jest podejrzanych o nielegalne przekroczenie granicy państwowej wraz z Micheilem Saakaszwilim, powiedział szef Państwowej Służby Granicznej Petro Cyhykał na konferencji prasowej.

„Rozpatrujemy około 60 osób”, – powiedział.

Jak mówi Cyhykał, sześć osób towarzyszących Saakaszwilemu przy przekraczaniu granicy wróciło na przejście graniczne „Szeginie” i przeszło odprawę celną.

W ich sprawie sporządzono sprawozdania administracyjne o nielegalnym przekraczaniu granicy.

W tej chwili trwa wypełnianie kolejnych dziewięciu protokołów.

Przypominamy, że minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow mówił, iż wraz z Saakaszwilim przez granicę przeszło 40 osób. Zażądał, by wszyscy ci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, przeszli procedurę odprawy celnej, a także zgłosili się na policję w celu złożenia zeznań.

Jak informowaliśmy, w niedzielę pozbawiony obywatelstwa Ukrainy Saakaszwili próbował przekroczyć granicę. Najpierw wsiadł w pociąg Przemyśl – Kijów, ale „Ukrzaliznycia” odmówiła uruchomienia pojazdu. Dlatego kilka godzin później Saakaszwili udał się wraz ze swoimi zwolennikami na przejście graniczne „Szeginie” autobusem. Tam został zatrzymany. Przejście graniczne zamknięto pod pretekstem informacji o zaminowaniu.

W końcu około 20:00 zwolennicy polityka nie wytrzymali, przedarli się przez granicę i w ukryciu przeprowadzili Saakaszwilego na terytorium ukraińskie.

W związku z tym incydentem policja wszczęła postępowanie karne na podstawie artykułów o nielegalnym przekraczaniu granicy i sprzeciwie wobec przedstawiciela władzy.

 

Praca w Polsce