wtorek, 12 wrzesień 2017 17:23

„Politechnice Lwowskiej” zaproponowano nadanie imienia Stepana Bandery

Pomysł może odbić się szerokim echem w społeczeństwie i wśród społeczności międzynarodowej, w szczególności w Polsce.

Grupa wykładowców katedry historii, muzealnictwa i dziedzictwa Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” wystąpiła z inicjatywą nadania uczelni imienia Stepana Bandery. O tym na stronie internetowej uniwersytetu poinformował jeden ze zwolenników tej inicjatywy, wykładowca Wjaczesław Hnatiuk, przekazuje serwis ZAXID.NET.

„Dla nas, pracowników i studentów Politechniki Lwowskiej, to zaszczyt i duma chodzić tymi samymi korytarzami, siedzieć w tych samych salach wykładowych, gdzie kiedyś chodził i siedział Stepan Bandera. Ważnym argumentem w sprawie nadania Politechnice Lwowskiej imienia Stepana Bandery jest to, że sprzyjałoby to ugruntowaniu ideałów wolności i bezinteresownej walki o nią w społeczeństwie ukraińskim. Jest to niezwykle ważne dzisiaj, kiedy na wschodzie kraju trwa wojna z moskiewskim agresorem”, - czytamy w apelu Wjaczesława Hnatiuka.

Równocześnie wykładowca dodał, że inicjatywę tę „dość niejednoznaczne” przyjęli niektórzy koledzy z wydziału. Zauważył również, że taki pomysł może odbić się szerokim echem w społeczeństwie i wśród społeczności międzynarodowej, w szczególności w Polsce.

Według dyrektor Departamentu Edukacji Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Lubomyry Mandzij, aby zmienić nazwę uniwersytetu grupa inicjatywna powinna zwrócić się do rady naukowej.

„W takich kwestiach najpierw decyduje rada naukowa. Następnie jej decyzję rozważa środowisko pracownicze. Jeśli padnie decyzja o zmianie nazwy, to musi to zatwierdzać Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy”, - powiedziała Lubomyra Mandzij.

Jak informowaliśmy wcześniej, minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski oświadczył, że Polska będzie domagać się od Ukrainy rewizji kwestii historycznych przed jej wejściem do Unii Europejskiej, między innymi kwestii Stepana Bandery.

 

Praca w Polsce