środa, 13 wrzesień 2017 15:18

Pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW przybył do Kijowa

Pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego David Lipton przybył do Kijowa we wtorek wieczorem.

Agencja „Interfax-Ukraina” została o tym poinformowana przez przedstawicielstwo MFW na Ukrainie.

Wcześniej w komunikacie prasowym Fundusz informował, że Lipton będzie przebywać w Kijowie z oficjalną wizytą do 14 września.

We wtorek zastępczyni prezesa Narodowego Banku Ukrainy Kateryna Rożkowa poinformowała, że prawdopodobnie misja MFW przyjedzie do Kijowa w drugiej połowie września na przegląd programu EFF.

Rozpoczęty przez MFW w marcu 2015 roku czteroletni program EFF o łącznej wartości SDR12,348 mld euro (około 16,75 mld dolarów według aktualnego kursu) z pierwszą transzą w wysokości 5 mld dolarów pierwotnie zakładał cokwartalny przegląd programu, przyznanie w 2015 roku trzech kolejnych transzy w wysokości SDR1,18 mld euro (około 1,6 mld dolarów) i zmniejszenie kwartalnych transz w latach 2016-2018 do SDR0,44 mld euro (0,6 mld dolarów).

Ukraina zdołała z małym opóźnieniem uzyskać w tym programie drugą transzę w wysokości 1,7 mld dolarów na początku sierpnia 2015 roku, po czym miała miejsce długa pauza, związana z niewykonaniem szeregu warunków, kryzysem politycznym i zmianą rządu.

Po sformowaniu nowego Gabinetu z Wołodymrem Hrojsmanem na czele z w kwietniu 2016 roku negocjacje w sprawie dalszego finansowania zostały wznowione, jednak MFW postanowił przyznać trzecią transzę w wysokości 1 mld dolarów dopiero w połowie września, a czwartą – 3 kwietnia 2017 roku.

Według nowego harmonogramu dalszych przeglądów programu gospodarczego Ukrainy, zatwierdzonego przez Radę Dyrektorów wraz z czwartą transzą, do końca 2017 roku zostały zaplanowane trzy: czwarty w połowie maja, piąty w połowie sierpnia i szósty w połowie listopada. W przypadku pomyślnego wykonania przez władze określonych w programie wymagań na koniec czwartego przeglądu Ukraina może dostać 1,907 mld dolarów, po piątym – 1,28 mld dolarów, a po szóstym – 1,28 mld dolarów. Łącznie będzie to około 4,46 mld dolarów.

W 2018 roku planowane są cztery inne poglądy, po których Ukraina może dostać po około 955 mln dolarów. Łączna kwota wyniesie 3,82 mld dolarów.

NBU po posiedzeniu komitetu monetarnego 6 lipca oświadczył, że w bieżącym roku przewiduje się uzyskanie dwóch transzy z MFW w ramach programu EFF zamiast wcześniej planowanych trzech. Bank centralny obniżył również prognozę wpływów z Funduszu w 2017 roku do 3 miliardów dolarów. Jak wskazuje się jednocześnie w raporcie inflacyjnym za lipiec, NBU podniósł kwotę przewidywanych wpływów z MFW w 2018 roku do 4,5 mld dolarów.

Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Danyliuk 5 lipca oświadczył, że spodziewa się jesienią orzeczenia MFW o przyznaniu krajowi kolejnej transzy kredytowej w ramach programu EFF.

Według danych Funduszu kluczowymi wymaganiami zakończenia czwartego przeglądu programu jest reforma systemu emerytalnego, prywatyzacja i walka z korupcją.

 

Praca w Polsce