Wysłano list gończy za byłym merem Kijowa Łeonidem Czernoweckim

Wysłano list gończy za byłym merem Kijowa Łeonidem Czernoweckim
W rejestrze osób poszukiwanych widnieje informacja, że Czernowecki zniknął 24 lipca 2017 roku.

Czernowecki był merem Kijowa w latach 2006-2012. Mieszka w Gruzji już od kilku lat i posiada dużą willę w Kobuleti. W grudniu 2015 roku były mer stolicy Ukrainy oświadczył, że stworzył partię polityczną „Za Szczęśliwą Gruzję” i przygotowuje się do wzięcia udziału w wyborach do parlamentu w październiku 2016 roku, jednak w maju ubiegłego roku okazało się, że zmienił zdanie w sprawie zostania deputowanym i zawiesił działalność polityczną.

Ukraińska prokuratura podejrzewa Czernoweckiego o nadużycie władzy (część 2 artykułu 364 Kodeksu karnego Ukrainy) przy budowie lądowiska helikopterów na ulicy Parkowa doroha w Kijowie.

Według śledczych, Czernowecki jest zamieszany z nielegalne przejęcie, zmianę przeznaczenia i oddanie ważnych i cennych ziem w dzierżawę w celu budowy lądowiska dla helikopterów. Zarzuca mu się również zaniżenie czynszu za ziemię i zniszczenie obiektu dziedzictwa archeologicznego, informuje LB.ua.

Szkody wyrządzone społeczności miasta Kijowa szacuje się na 250 mln hrywien.

Lądowisko dla helikopterów w Kijowie zostało otwarte 6 czerwca 2012 roku, znajduje się ono w odległości kilkuset metrów od budynku Rady Najwyższej Ukrainy. Miał je wykorzystywać ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, aby dostawać się z rezydencji Meżyhiria do Kijowa, ale nigdy nie wykonał ani jednego lotu.

Artykuły powiązane