sobota, 23 wrzesień 2017 12:17

Sąd nałożył na Saakaszwilego 3400 hrywien kary za przekroczenie granicy

Sąd rejonowy w Mościskach w obwodzie lwowskim uznał, że lider partii „Ruch Nowych Sił”, były przewodniczący Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej, były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest winny nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Ukrainy.

Decyzję ogłosił sędzia Jurij Biłous w piątek wieczorem.

„Micheil Saakaszwili został uznany za winnego nielegalnego przekroczenia granicy Ukrainy”, - zawiadomił.

Jak przekazuje korespondent agencji „Interfax-Ukraina”, na mocy decyzji sądu Saakaszwili musi zapłacić grzywnę w wysokości 200 niepodlegających opodatkowaniu minimum dochodu (3400 hrywien).

Saakaszwili musi także pokryć koszty sądowe w wysokości 320 hrywien.

Decyzja sądu może być zaskarżona w sądzie wyższej instancji.

Samego polityka na tej rozprawie nie było – odbywał w tym czasie spotkania w obwodzie czerkaskim.

Jak informowaliśmy, 10 września, lider partii „Ruch Nowych Sił”, były szef Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheil Saakaszwili przybył na Ukrainę.

Jego zwolennicy, którzy zebrali się na przejściu granicznym „Szeginie”, przedarli się przez granicę z ukraińskiej strony. Podczas incydentu 11 funkcjonariuszy Narodowej Policji Ukrainy i 5 pracowników Państwowej Służby Granicznej doznało obrażeń cielesnych.

12 września Saakaszwili podpisał protokół, sporządzony przez przedstawicieli Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, zgodnie z którym rzekomo nielegalnie przekroczył granicę państwową 10 września przez przejście graniczne „Szeginie”, ale wraz z prawnikami wniósł do niego swoje uwagi i zastrzeżenia.

Rozpatrzenie protokołu rozpoczęło się 18 września.

20 września prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko oświadczył, że Saakaszwili musi zapłacić karę za nielegalne przekroczenie granicy państwowej Ukrainy. Saakaszwili nazwał takie oświadczenie naciskaniem na sąd.

 

Praca w Polsce