niedziela, 01 październik 2017 07:34

Ukraina jeszcze nie wie, jak będzie wyglądać kontrola na granicy dla obywateli Federacji Rosyjskiej

RBNiO, Straż Graniczna i sekretariat Rady Ministrów Ukrainy nie były gotowe udzielić rzeczowych wyjaśnień odnośnie zasad przekraczania granicy dla obywateli Federacji Rosyjskiej i innych cudzoziemców.

Można się o tym dowiedzieć z artykułu "Zmiany, które jeszcze nie stały się rzeczywistością", opublikowanym na stronie internetowej "Europejskiej Prawdy".

Jak wiadomo, 30 sierpnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o podpisaniu ustawy, która wprowadza w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o wzmocnieniu kontroli na granicy dla obywateli kraju-agresora.

Eksperci z organizacji "Europa bez barier" zwrócili uwagę, że oświadczenia urzędników odnośnie tej kwestii często są ze sobą sprzeczne - prezydent, RBNiO, Straż Graniczna i inne urzędy mówią o różnym porządku przekraczania granicy.

Pisemne zapytania nie dały jednorodnych wyjaśnień.

"Straż Graniczna nie była w stanie dotrzymać terminów odpowiedzi na zapytania informacyjne i skorzystała z prawa do przedłużenia terminu do 20 dni roboczych »z powodu dużej ilości informacji, które należy opracować«. W RBNiO, gdzie opracowywali tekst tej decyzji, odmówiono komentarza - wyjaśniono, że jej wykonawcą jest Gabinet Ministrów, i skierowali wniosek do Gabinetu. A w sekretariacie Rady Ministrów z kolei poinformowano o przekierowaniu zapytania do dwóch służb i czterech ministerstw", - czytamy w materiale.

W szczególności, urzędnicy gubią się w oświadczeniach, jaki dokładnie mechanizm zostanie wprowadzony - dodatkowa kontrola biometryczna czy wjazd tylko na podstawie paszportów, a może wcześniejsza rejestracja.

Istnieje również różnica odnośnie tego, kogo obejmie dana procedura - tylko obywateli Federacji Rosyjskiej czy może wszystkich cudzoziemców, lub także obywateli Ukrainy.

Warto również zauważyć, że decyzja RBNiO nie wprowadza wizy dla Rosjan, ale zobowiązuje rząd dodać Federację Rosyjską do listy, która obecnie określa wymagania wizowe Ukrainy za granicą.

 

Praca w Polsce