czwartek, 12 październik 2017 10:31

„Ukrzaliznycia” podzieli pociągi pasażerskie na trzy klasy

Pociągi zostaną podzielone na klasy komfortową, standardową i ekonomiczną.

„Ukrzaliznycia” planuje podzielić pasażerskie przewozy dalekobieżne na trzy klasy: komfortową, standardową i ekonomiczną.

Poinformował o tym we wtorek, 10 października, pełniący obowiązki prezesa zarządu „Ukrzaliznyci” Jewhen Krawcow.

Według Krawcowa, pociągi klasy komfortowej będą powstawać wyłącznie z wykorzystaniem nowego taboru, ale będzie na nie obowiązywać odpowiednio ekonomicznie uzasadniony taryfikator. Do dyspozycji pasażerów będą także pociągi klasy standard - średniej półki cenowej i ekonomiczne - społeczne, na które wydatki powinny być refundowane przewoźnikowi z budżetu państwa.

„Ukrzaliznycia” wyjaśnia, że taka segmentacja pociągów pozwoli pasażerom dokonywać świadomych wyborów, w zależności od życzeń i uzyskać taki poziom usług, który odpowiada kategorii pociągu.

Równocześnie „Ukrzaliznycia” zauważa, że większość kosztów ponoszonych przez przewoźnika kolejowego w sektorze pasażerskim jest obecnie związanych z utrzymaniem taboru i infrastruktury.

W ciągu pół roku przewozy pasażerskie przyniosły „Ukrzaliznyci” prawie 5 mld hrywien strat. Równocześnie spółka przypomina, że obecnie istnieje mechanizmu zwrotu „Ukrzaliznyci” kosztów poniesionych w celu zabezpieczenia transportu pasażerów. Nawet za przewozy osób, którym przysługują ulgi określone przez państwo, jednostki samorządu terytorialnego rekompensowały mniej niż 10%.

Na pokrycie strat w tytułu przewozów pasażerskich kierowane są przychody z przewozów towarowych. Subsydiowanie krzyżowe nie pozwala na zapewnienie zrównoważonego rozwoju branży i dokonywanie pełnej modernizacji taboru i infrastruktury.

 

Praca w Polsce