czwartek, 12 październik 2017 09:36

Na Krymie - masowe rewizje i zatrzymania Tatarów

Rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały już 14 Tatarów krymskich

W okupowanym Krymie rosyjskie siły bezpieczeństwa przeprowadzają masowe zatrzymania Tatarów krymskich.

Poinformował o tym wczoraj na Facebooku członek Medżlisu Krymskotatarskiego Narodu, przewodniczący Komitetu Ochrony Praw Narodu Krymskotatarskiego Eskender Bariew. Według niego, zatrzymano ponad 14 osób.

Bariew poinformował, że masowe rewizje i zatrzymania na Krymie rozpoczęły się wczoraj rano, najwięcej od działań rosyjskich służb bezpieczeństwa ucierpieli Tatarzy w Bakczysaraju.

"W domu Sulejmana Asanowa odbywa się przeszukanie w szczególnie ostrej formie. Latają drony (prowadzona jest wideo rejestracja z powietrza), ograniczono dostęp do internetu, adwokata Emilja Kurbedinowa nie wpuszczają do domu. Wszędzie uniemożliwiają przeprowadzenie streamu. Do domu Memeta Belialowa nie mogą podejść aktywiści. Na miejscach przeprowadzania rewizji pracują własne media organów bezpieczeństwa. Wydaje się, że szykuje się kolejny kłamliwy obraz dla odbiorców ,w którym zwykłych ludzi "przedstawią" jako terrorystów", - opowiada o tym, co się dzieje na Krymie Eskender Bariew.

Zaznaczył on także, że władze okupowanego Krymu zamierzają oskarżyć Asanowa na podstawie tego samego artykułu, co Ilmę Umerowa, którego skazano na 2 lata koloni i 2 lata zakazu na publiczną działalność oraz występowania w mediach a także dziennikarza Mykołę Semena, którego wyrok wynosi 2,5 roku w zawieszeniu na okres próbny na 3 lata i zakaz uprawiania działalności publicznej.

Krymskotatarskie Centrum opublikowało oficjalne oświadczenie odnośnie ostatnich wydarzeń z 11 października, informując o zatrzymaniach pod pretekstem terroryzmu wspomnianych przez Bariewa aktywistów.

Podsumowano również, że według Krymskotatarskiego Centrum, w okresie okupacji Krymu przez Rosję:

- zginęło 10 osób, 8 z nich Tatarzy krymscy;

- porwano 15 obywateli, 11 z nich to przedstawiciele rdzennej ludności;

- przeprowadzono 1141 przeszukań w domach, centrach kultury i administracyjnych, szkołach, w tym 873 u Tatarów krymskich;

- przeprowadzono 1409 przesłuchań, w tym 991 u przedstawicieli rdzennej ludności;

- 874 obywateli zostało zatrzymanych niezgodne z prawem, w tym 566 przedstawicieli Krymskotatarskiego Narodu;

- 53 osoby są więźniami politycznymi Krymu, 28 z nich to przedstawiciele Narodu Krymskotatarskiego.

Krymskotatarskie Centrum żąda natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych i innych więźniów politycznych.

Krymskotatarskie Centrum wzywa społeczność międzynarodowa, międzynarodowe organizacje praw człowieka do zwiększenia nacisku na Federację Rosyjską i okupacyjne władze na Krymie, do zaprzestania prześladowań politycznych i anulowania wcześniej wydanych orzeczeń.

 

 

Praca w Polsce