czwartek, 12 październik 2017 18:17

Kijów jest gotów przeprowadzić nowe referendum w sprawie statusu Krymu

Ukraińskie władze mogą przeprowadzić referendum w sprawie statusu Krymu wyłącznie po odzyskaniu suwerenności.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział o tym na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przekazuje "Głos Ameryki".

"Jestem gotowy na wszystko, co będzie spełniać normy ukraińskiej Konstytucji. W naszej Konstytucji są oddzielne postanowienia o przeprowadzeniu referendum, zarówno lokalnego, jak i krajowego. Suwerenności - jest w gestii narodowego referendum, ale przed tym, jak zaczniemy o tym rozmawiać, Krym powinien wrócić pod suwerenność Ukrainy. Dalej jesteśmy gotowi na wszelkie negocjacje i uruchomić wszelkie demokratyczne procesy zgodne z przepisami ukraińskiej Konstytucji"”, – powiedział Poroszenko.

Z kolei brytyjska parlamentarzystka Gillan Cheryl zainteresowała się, czy OBWE, Unia Europejska i inne struktury poprą nowe referendum w sprawie statusu Krymu.

Na to pytanie Poroszenko odpowiedział, że o referendum można mówić dopiero po „odzyskaniu kontroli nad Krymem”.

„Po tym wszelkie demokratyczne procesy mogą się odbyć, ale zgodnie z ukraińskimi przepisami”, – dodał.

W marcu 2014 roku po wprowadzeniu wojsk Rosja zaanektowała ukraiński Krym, organizując „referendum” w sprawie jego samookreślenia. 18 marca na Kremlu podpisano tak zwany „traktat” o przyjęciu w skład Federacji Rosyjskiej Krymu i Sewastopola. Kraje Zachodu nie uznają aneksji Krymu i wprowadziły wobec Rosji szereg sankcji gospodarczych.

 

Praca w Polsce