Metropolita Kościoła rzymskokatolickiego wyjaśnił roszczenia katolików do 23 świątyń we Lwowie

Metropolita Kościoła rzymskokatolickiego wyjaśnił roszczenia katolików do 23 świątyń we Lwowie
„Zawsze będziemy ubiegać się o naszą własność, która została nielegalnie udostępniona innym”.

Arcybiskup i metropolita Lwowskiego Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie Mieczysław Mokrzycki prosi Ukraińską Cerkiew Greckokatolicką o zwrot jedynie dwóch świątyń, a nie 23, jak oświadczył w wywiadzie dla jednego z rosyjskich wydań.

„Teraz prosimy, by grekokatolicy zwrócili nam przynajmniej dwie cerkwie z listy świątyń, niegdyś nielegalnie im przekazanych. We Lwowie prosimy o jedną cerkiew – Ofiarowania Pańskiego (dawny kościół Matki Bożej Gromniczej, ul. Wynnyczenki 30 – red.). Nie są nam potrzebne te wszystkie 23 cerkwie znajdujące się tu, we Lwowie. Być może potrzebna byłaby jeszcze święta Elżbieta (świątynia świętej Olgi i Elżbiety – red.). W niektórych miastach: Brzuchowicach lub w Zimnej Wodzie – są nasze kościoły, teraz jednak musimy budować w ich pobliżu nich nowe, by przekazać je grekokatolikom i odzyskać swoje” – powiedział Mieczysław Mokrzycki podczas rozmowy z dziennikarzami we Lwowie 10 października, informuje „Leopolis news”.

Jednocześnie podkreślił, że Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie dalej będzie ubiegać się o świątynie, które uważa za swoje.

„Każde wyznanie, każdy zakon, grekokatolicy, katolicy lub protestanci mają swoją własność. Niezależnie gdzie – w Polsce, na Ukrainie czy w Niemczech – to własność wyznań. Prezydent Ukrainy Kuczma wydał kiedyś rozkaz przywrócenia budynków sakralnych na własność tych wyznań, w posiadaniu których znajdowały się one od początku. Władze Ukrainy, który w swoim czasie nielegalnie rozdawały te świątynie, powinny zwrócić świątynie rzymskich katolików rzymskim katolikom. Tak samo dotyczy to greckokatolickich świątyń czy świątyń innych wyznań. Wiele kościołów rzymskich katolików zostało przekazanych grekokatolikom, prawosławnym, a nawet protestantom. Zawsze będziemy ubiegać się o naszą własność, która została nielegalnie przekazana innym. Mamy do tego prawo. I choć nie wszystkie te kościoły są nam potrzebne, możemy przekazać lub podarować je innym” – powiedział metropolita Lwowskiego Kościoła Rzymskokatolickiego Mieczysław Mokrzycki.

Artykuły powiązane