czwartek, 19 październik 2017 08:35

Zastępca szefa MFW twierdzi, że nigdy nie słyszał o „planie Marshalla” dla Ukrainy

Pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW David Lipton nic nie wie o „planie Marshalla” dla Ukrainy.
Powiedział w wywiadzie dla agencji „Interfax-Ukraina”.

„Nigdy nic nie słyszałem o tym pomyśle, a gdyby takie przygotowanie naprawdę były prowadzone, wiedziałbym o tym”, – powiedział.

Zaznaczył przy tym, że kontynuowanie przez Ukrainę reform przyczyni się do znacznego zwiększenia finansowania w postaci pożyczek na rynkach długów lub przyciągnięcia inwestycji.

„Obiecująca perspektywa dla Ukrainy to przyciąganie inwestycji, które z kolei zaczną tworzyć w kraju związki z europejskim łańcuchem dostaw. Takie połączenia mają niemieckie i skandynawskie firmy w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej. Dzięki utalentowanej i wykształconej sile roboczej na Ukrainie, a także z uwagi na poziom płac przyszłość kraju jako części Europy powinna opierać nie na jakichś umowach, a na inwestycjach, które zaczną łączyć gospodarkę Ukrainy z gospodarką Europy. Oczekiwany efekt ekonomiczny będzie o wiele większy niż wymienione cyfry”, – dodał Lipton.

Wcześniej wicepremier Wiktor Kubiw powiedział, że „plan Marshalla” dla Ukrainy został obliczony na 10 lat, a w średnioterminowej perspektywie przewiduje przyznawanie po 5 mld dolarów rocznie.

Jak poinformowano, pomysł przyznania potężnego wsparcia finansowego znalazł się w porządku obrad szczytu UE-Ukraina.

„Omówiliśmy możliwość nowego, długoterminowego planu wsparcia dla Ukrainy w rodzaju tego, który został zaproponowany na szczycie Europejskiej Partii Ludowej, tzw. planu Marshalla”, – powiedział po obradach szczytu prezydent Petro Poroszenko.

Jak wiadomo, w marcu 2017 roku Europejska Partia Ludowa uchwaliła rezolucję w sprawie opracowania długoterminowego planu wsparcia dla Ukrainy, tak zwanego „planu Marshalla”. W zeszłym roku o opracowaniu planu dla Ukrainy mówiły Niemcy.

Przypominamy, że plan Marshalla to program pomocy dla Europy po II wojnie światowej, który przyczynił się do uporządkowania powojennego świata w Europie Zachodniej. Jego celem była odbudowa zniszczonej przez wojnę gospodarki Europy, usunięcie barier handlowych, modernizacja przemysłu krajów europejskich i ogólny rozwój Europy.

 

Praca w Polsce