czwartek, 19 październik 2017 18:18

Odkrycie dokonane w podziemiach Równego może zmienić historię miasta

Fragmenty budowli, znajdujące się po parkiem miejskim w Równem, mogą zmienić jego historię.

Informuje o tym radiotrek.rv.ua.

„Równe może być kilkaset lat starsze, niż szacuje się obecnie. Oficjalna data pierwszej wzmianki o mieście to 1283 roku. Przed najazdem tatarskim w 1240 roku w centrum miasta też były budowle – z X-XII wieku. Takie wyniki opublikowano w Kijowie po zbadaniu próbki cegieł pobranej z wykopalisk w parku Szewczenki. Przypomnijmy, że rok temu odkryto tam podziemne tunele”, - czytamy w komunikacie.

Zauważa się również, że konserwator instytutu „Ukrproektrestawracija” Julija Strelećka wykryła w próbkach z Równego glinkę lessową – substancję, którą wykorzystywano na długo przed pierwszą wzmianką o Równem w kronikach.

Dlatego wykopane w parku Szewczenki podziemne budowle mogą być w podobnym wieku do Cerkwi Narodzenia Bogurodzicy Dziesięcinnej, która została zbudowany w X wieku lub Cerkwi Jana Ewangelisty w Łucku datowanej na XII wiek.

Obecnie w Równem przygotowywany jest projekt, w ramach którego pomnik architektury zostanie zabezpieczony przed zniszczeniem, odrestaurowany i zamieniony w obiekt turystyczny. Projekt zostanie zrealizowany ze środków Unii Europejskiej przyznanych miastu.

 

Praca w Polsce