piątek, 20 październik 2017 18:23

Ukraina i Węgry będą wspólnie pracować nad implementacją ustawy o edukacji

Ukraina porozumiała się z Węgrami w sprawie wspólnej pracy nad mechanizmem realizacji ustawy „O edukacji”.

Minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin powiedział o tym podczas wspólnego briefingu z minister edukacji i nauki Ukrainy Liliją Hrynewycz i ministrem zasobów ludzkich Węgier Zoltánem Balohem w czwartek w Kijowie.

„Główna idea polega na tym, że będziemy razem, wspólnie, na podstawie naszej umowy pracować nad mechanizmem realizacji tej ustawy i, rzecz jasna, do końca okresu przejściowego powinniśmy osiągnąć wspólne porozumienie”, – powiedział Klimkin.

Jak zawiadamiono na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, oba kraje rozpoczną prace nad dokumentami odnośnie implementacji ustawy o oświacie. Strony uzgodniły też poczekać na decyzje komisji Weneckiej.

"Cieszę się, konstruktywnego dialogu, który odbył się między nami. Chciałbym również, aby opinia publiczna Ukrainy rozumiała, że chcemy tylko pokazać pozycję Węgrów na Ukrainie. Dla Budapesztu dobrym jest to, co jest dobre dla węgierskiej społeczności na Ukrainie. Pragnę również podkreślić: rozumiemy stanowisko Ukrainy, że wszyscy obywatele muszą posługiwać się językiem państwowym" – powiedział Zoltán Baloh.

Strona ukraińska podkreśliła, że zmiany nie będą miały zastosowania, dopóki nie zostaną opracowane odpowiednie dokumenty dotyczące implementacji artykułu, co przewiduje Ustawa "O edukacji".

"Artykuł 7 Ustawy jest bardzo ogólny. Sposób realizacji zostanie opisany w innych aktach prawnych. Implementacja powinna uwzględniać specyfikę mniejszości, w szczególności tych, które nie należą do słowiańskiej grupy językowej", – powiedziała Hrynewycz.

Przypominamy, że przyjęcie ustawy „O edukacji” wywołało protesty ze strony Węgier, Rumunii, Bułgarii, Polski i Grecji.

Rząd Węgier postanowił blokować wszystkie dalsze orzeczenia Unii Europejskiej, mające na celu zbliżenie UE z Ukrainą.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oświadczył, że jego wizyta na Ukrainie, która miała odbyć się w październiku i która został przełożona przez stronę rumuńską z powodu przyjęcia ustawy, „nastąpi po rozwiązaniu problemów spowodowanych przez wskazany akt normatywny” .

Natomiast Ukraina i Polska podpiszą deklarację o zagwarantowaniu przedstawicielom mniejszości polskiej możliwości zdobycia pełnego wykształcenia średniego ogólnego w polskich szkołach na Ukrainie w języku ojczystym ze stopniowym wzrostem udziału przedmiotów wykładanych w języku ukraińskim.

 

Praca w Polsce