sobota, 21 październik 2017 17:19

Kijów i Odessa mogą zostać połączone „koleją europejską”

Planowana w przyszłości nowa linia kolejowa, która bezpośrednio połączy Kijów i Odessę, może zostać wybudowana zgodnie ze standardem europejskim 1435 mm.

Oświadczył o tym minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian, przekazuje CTS.

Mówiąc o potencjalnych projektach koncesyjnych na Ukrainie, minister powiedział:

„Chcemy również włączyć się w ten wykaz pierwszą kolej koncesyjną, kolej europejską, która połączy Kijów i Odessę. Zainteresowanie tym projektem ze strony inwestorów zagranicznych już istnieje”.

Wcześniej minister oświadczył, że kolej dużych prędkości może pojawić się na Ukrainie w przeciągu 5-10 lat. Pierwszymi takimi kierunkami powinny stać się Kijów-Odessa i Kijów-Warszawa.

Należy pamiętać, że to właśnie w odniesieniu do warszawskiego kierunku Omelian mówił o kolei europejskiej. Potencjalnymi inwestorami są chińskie firmy.

„Prowadzimy obecnie negocjacje z chińskimi firmami na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Mam nadzieję, że te negocjacje zakończą się pomyślne. W przekroju czasowym będzie to od 5 do 10 lat od dzisiejszego dnia - jeśli nasze negocjacje potoczą się pomyślnie i będziemy mieć skuteczny zarząd »Ukrzaliznyci«”, - powiedział w maju Omelian.

Wcześniej zawiadamiano, że to właśnie Chiny mogą rozważyć możliwość finansowania kolei na Ukrainie.

W marcu bieżącego roku, ówczesny prezes zarządu „Ukrzaliznyci” Wojciech Balczun po wizycie w Chinach powiedział, że otrzymał sygnały od chińskiej strony o ewentualnym finansowaniu budowy kolei dużych prędkości na Ukrainie.

Warto zauważyć, że o konieczności budowy nowej linii kolejowej z Odessy do Kijowa Wołodymyr Omelian wypowiadał się rok wcześniej. Omelian nazwał brak takiego połączenia jednym z istotnych problemów sfery kolejowej na południu kraju:

„Pociągi jadą na długich trasach i dlatego Intercity, które powinny pokonać odległość w ciągu kilku godzin, jadą 6-7 godzin. Pracujemy nad tym, ale niestety, to zupełnie inne inwestycje, o wiele większe liczby”.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poprosiło francuskich kolegów o pomoc w pozyskaniu środków unijnych w celu realizacji projektu zmiany rozstawu szyn kolejowych.

Jak wiadomo, najbardziej rozpowszechnionym na świecie rozstawem szyn jest 1435 mm (4 stopy i 8,5 cala). Taką szerokość toru wykorzystuje 60% linii kolejowych na świecie, między innymi koleje Ameryki Północnej, Chin i Europy (za wyjątkiem krajów WNP, krajów bałtyckich, Finlandii, Irlandii, Hiszpanii i Portugalii).

Obecnie na Ukrainie eksploatowane są szyny o rozstawie 1520 mm. Od połowy XIX wieku standardem na kolei Imperium Rosyjskiego (później ZSRR), Finlandii i Mongolii był rozstaw 1524 mm. Od maja 1970 roku aż do początku lat dziewięćdziesiątych koleje ZSRR były przebudowywane na szerokość 1520 mm.

Obecnie na Ukrainie istnieje największa liczba stacji stycznych (około 15) - na granicy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.

 

Praca w Polsce