piątek, 10 listopad 2017 08:39

„Ukroboronprom” zaprezentował bojowego drona „Horłycia”

Jest on w stanie uderzać we wroga używając rakiet „powietrze-ziemia”.

Ukraiński państwowy koncern „Ukroboronprom” rozpoczął próby lotnicze bezzałogowego samolotu „Horłycia”, czytamy w komunikacie przedsiębiorstwa.

„Nowy prototyp bezzałogowego taktycznego statku powietrznego »Horłycia«, opracowany przez Przedsiębiorstwo Państwowe »Antonow«, wchodzące w skład Przedsiębiorstwa Państwowego »Ukroboronprom«, wykonał pierwszy lot”, - podkreślono w komunikacie.

Podkreśla się, że „Horłycia” jest w stanie wypełniać różne funkcje, między innymi prowadzić rozpoznanie, zapewniać koordynację ognia, a także uderzać we wroga używając rakiet „powietrze-ziemia”.

Dron został zaprojektowany w celu prowadzenia wywiadu w dzień i w nocy w każdych warunkach pogodowych i przekazywania uzyskanych informacji do centrum dowodzenia. Może on prowadzić powietrzne rozpoznanie nie mniej niż 7 godzin.

Taktyczny zasięg działania „Horłyci” wynosi 120 kilometrów, praktyczny zasięg - 1050 kilometrów. Urządzenie jest w stanie rozwijać prędkość do 230 km/h.

Warto zaznaczyć, że 23 października strategiczny samolot bezzałogowy Sił Powietrznych USA RQ-4A Global Hawk UAVGH000 wykonał długi lot zwiadowczy wzdłuż linii rozgraniczającej w Donbasie.

Podczas lotu amerykański samolot bezzałogowy dalekiego zasięgu w ciągu kilku godzin kursował z północy na południe wzdłuż linii rozgraniczającej w Donbasie, rozpoznanie było prowadzone z wysokości około 16 tysięcy metrów.
ARcJuieQYZ0

 

Praca w Polsce