piątek, 10 listopad 2017 15:40

Mianowano nowego dowódcę sił ATO

Z trzech sektorów w strefie ATO zrobiono dwa.

W ramach planowej rotacji nowym dowódcą sił ATO mianowano dowódcę Powietrzno-Desantowych Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy Mychajłę Zabrodśkiego.

„Na dniach nowym dowódcą sił ATO został mianowany generał Zabrodśkyj. Kierownictwo Sztabu Generalnego SZU wybrało właśnie jego, ma on ogromne doświadczenie udziału w ATO i w planowaniu różnego rodzaju operacji”, - powiedział agencji „Interfax-Ukraina” rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy ds. ATO Andrij Łysenko.

Łysenko dodał, że termin rotacji jest informacją tajną i nie powinien być ujawniany.

Wcześniej siłami ATO w obwodach donieckim i ługańskim dowodził generał Ołeksandr Łokota, pierwszy zastępca dowódcy Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według informacji, mianowanie Zabrodśkiego uzasadniono tym, że podczas dużej rotacji na linię styku przesunęło się kilka brygad wojsk powietrznodesantowych, w tym 25 brygadę powietrznodesantową i 79 brygadę desantowo-szturmową.

Mychajło Zabrodśkyj to Bohater Ukrainy, znany przede wszystkim z desantu na czele 95 Oddzielnej Brygady Powietrznodesantowej na tyły „DRL” i „ŁRL” w lipcu i sierpniu 2014 roku.

Ponadto poinformowano, że trzy kierunki strefy ATO, kontrolowane przez Ługańską, Doniecką i Mariupolską Grupę Operacyjno-Taktyczną, zostały przeformowane na dwa kierunki. Kierunek doniecki podzielono między dwoma skrzydłowymi „sektorami” - ługańskim i mariupolskim. Reorganizację sektorów pośrednio potwierdzono formą raportów centrum prasowe ATO i rzeczników Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy ds. ATO. Ostatni raz „kierunek doniecki” figurował w komunikatach z 5 listopada. Później była mowa jedynie o kierunkach ługańskim i mariupolskim.

 

Praca w Polsce