Google uruchomiło wycieczki po operach Ukrainy w formacie 3D

Google uruchomiło wycieczki po operach Ukrainy w formacie 3D
Teraz każdy może odbyć wirtualną wycieczkę po pięciu ukraińskich operach.

Firma Google Ukraine w ramach projektu „Autentyczna Ukraina” wspólnie z Ministerstwem Kultury uruchomiło internetową platformę wycieczkową w formacie 3D „Opery Ukrainy”.

Prezentacja projektu odbyła się 7 listopada w Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu imienia Tarasa Szewczenki, przekazują „Ukrainśki Nowyny”.

Wycieczki w formacie 3D są również dostępne w trybie Street View na mapach Google.

Lista „zdigitalizowanych” w ramach projektu oper zawiera: Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu imienia Tarasa Szewczenki, Lwowski Narodowy Akademicki Tatr Opery i Baletu imienia Salomei Kruszelnickiej, Czerniowiecki Obwodowy Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny imienia Olgi Kobylańskiej, Odeski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu oraz Kijowski Narodowy Teatr Operetki.

Podkreślono, że specjalnie w tym celu wykonano ponad 300 kołowych panoram, a także 360-stopniowe filmy.

Dla odwiedzających dostępne są wirtualne spacery za kulisami teatrów, a także możliwość spojrzenia na widownię od strony sceny.

Głosową informację turystyczną udostępniono w trzech językach – ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

W ramach projektu „Autentyczna Ukraina” prezentowane są również wirtualne wycieczki po unikalnych drewnianych cerkwiach regionu karpackiego Ukrainy, stanowiących światowe dziedzictwo UNESCO.

Wcześniej w lipcu, firma Google wraz z Ministerstwem Kultury Ukrainy uruchomiła wycieczkę online po siedmiu ukraińskich skansenach. Można ją odbyć na stronie internetowej projektu.

Projekt jest częścią kampanii „Autentyczna Ukraina” i składa się z muzeów architektury ludowej w Kijowie (Pyrohowo), Lwowie („Szewczenkowski Gaj”), Perejasławiu Chmielnickim i Użhorodzie, a także z Centrum Ludowego „Mamajewa Słoboda” (Kijów), Siczy Zaporoskiej (rezerwatu „Chortycia”, Zaporoże) i rezydencji Bohdana Chmielnickiego w Czyhyrynie.

Artykuły powiązane