Ukraina chce zwiększyć swój kontyngent wojskowy w Afganistanie

Ukraina chce zwiększyć swój kontyngent wojskowy w Afganistanie
Póki co chodzi o niewielką rozbudowę jednostki.

Ukraina planuje wzmocnić swój udział w operacji NATO „Zdecydowane wsparcie” na terenie Afganistanu. Chodzi o zwiększenie kontyngentu ukraińskich wojskowych. Dziennikarze w Brukseli zostali o tym poinformowani przez przedstawiciela Ukrainy w Sojuszu Wadyma Prystajkę.

„Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu naszego kontyngentu o niewielką liczbę żołnierzy, czekamy jednak na ostateczne ustalenie nowych rozmiarów pomocy koalicji”, – cytuje go „Europejska Prawda”.

Jak mówi Prystajko, Kijów jeszcze nie ustalił ostatecznej wielkości swego udziału, a także kierunku, w którym Ukraina może być przydatna dla Sojuszu.

„To mogą być i żołnierze, i trenerzy wojskowi, i wykładowcy. Możemy też pomóc z przygotowaniem specjalistów sił powietrznych. Istnieje wiele zawodów, w których są braki, a bez których nie można zakończyć operacji (NATO w Afganistanie)”, – oświadczył.

Obecnie w Afganistanie przebywa ograniczony ukraiński kontyngent. Wcześniej zawiadamiano o 30 ukraińskich specjalistach, pracujących w ramach operacji „Zdecydowane wsparcie”.

Artykuły powiązane