poniedziałek, 13 listopad 2017 17:27

Wjatrowycz powiedział, kiedy Ukraina zezwoli na ekshumację polskich mogił

Moratorium na ekshumację w miejscach, gdzie znajdują się polskie groby na Ukrainie, może być zdjęte po zaprezentowaniu przez stronę polską wizji tego, jak zostaną odrestaurowane ukraińskie pomniki na terenie Polski.

Poinformował o tym szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz w eterze "1+1", przekazuje "Interfax-Ukraina".

"Jesteśmy gotowi anulować to moratorium, pod warunkiem, że będziemy w stanie porozumieć się z polską stroną, która ogłosi swoją wizję tego, jak zostaną zalegalizowane ukraińskie pomniki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jaką wizję będzie mieć państwo polskie odnośnie rekonstrukcji zniszczonych pomników", - powiedział Wjatrowycz.

Skomentował również informacje o rzekomym zakazie jego wjazdu do Polski, nazywając to się narzędziem nacisku.

"Jest to narzędzie nacisku i pewnej gry, żadnych dokumentów, które by to potwierdzały, nie ma i nie będzie", - powiedział Wjatrowycz.

Jak wiadomo, 9 listopada polskie wydanie Dziennik, powołując się na źródła poinformowało, że głowie ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyrowi Wjatrowyczowi zakazano wjazdu do Polski.

Jednak oficjalnego potwierdzenia nie było, powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

Również w czwartek Warszawa pozytywnie przyjęła propozycję prezydenta Ukrainy przeprowadzenia w najbliższym czasie spotkania doradczego Komitetu Prezydentów Polski i Ukrainy.

W ostatnich dniach ze strony Polski rozlegały się ostre wypowiedzi i oskarżenia pod adresem Ukrainy. W szczególności, prezydent RP apelował do Poroszenki o usunięcie z polityki ukraińskiej "osób z antypolskimi poglądami".

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski zaznaczył, że nie będzie doradzać prezydentowi Andrzejowi Dudzie odnośnie wizyty na Ukrainę przewidzianej w grudniu, z powodu "trudnej sytuacji" w stosunkach z Ukrainą.

 

Praca w Polsce